SEO
Trend

2020 En İyi SEO Kılavuzu – Ücretsiz Rehber

2020 En İyi Google SEO Kılavuzu

Bugün, bir web sitesini optimize ederken bilmeniz gereken en iyi SEO trendlerini ele alacağım.

Ayrıca en önemli sıralama faktörleri rakip araştırması, temel SEO, kurulum, hedeflemeler, endeksleme, kitlenizi yakalayan site otoritesi, analitik ve arama konsolu temellerinin yanı sıra sayfa içi ve sayfa dışı SEO hakkında da konuşacağız. .

Ayrıca bakmanız gereken en iyi SEO metrikleri, başlıklar, meta açıklamalar, kullanıcı sinyalleri, otorite, topikal alaka düzeyi hakkında konuşacağım.

Eğer yeni başlıyorsanız ve seo optimizasyonunun nasıl yapılacağı hakkında bilginiz yoksa ya da en son güncellemeleri ve Seo dünyasında neler olup bittiğini takip edemiyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Bu yazımızda olabildiğince detaya yer vermeye çalıştım. Bu teknikleri uygulayarak site performansınızı arttırabilir ve sıralamalarınızı iyileştirebilirsiniz.

 

Sayfa İçi SEO

iyi bir başlık etiketi
iyi bir başlık etiketi seçimi

 

Başlık etiketleri nasıl görünmelidir? Size iyi bir başlık etiketinin ve kötü bir başlık etiketinin nasıl göründüğünü açıklayacağım.

Reklam verenler özellikle çok fazla para harcadıkları için başlık etiketleri konusunda gerçekten başarılıdır. Bir başlık etiketinin nasıl iyi hazırlandığını anlamamız için google arama ağına reklam verenlerin başlıklarını inceleyebilirsiniz. Bir üstte ki resme baktığımız da ana anahtar kelimeler sol tarafta yer alıyor ve bir niteleyici ise sağa tarafta yer alıyor bu durum ise başlık etiketini nasıl kullanacağımızı anlatmış oluyor.

İster bir reklam oluşturuyor olun, isterse organik bir sayfa hazırlıyor olun, bu formüle uyduğunuz sürece gerçekten harika bir iş ortaya çıkartacaksınız.

Kötü Başlık Etiketi

kötü başlık etiketi
kötü başlık etiketi nasıl olur

Yukarıda ki 2. görselde aşağı indiğimiz zaman sadece anahtar kelimelerden oluşan bir kullanım görüyorsanız bu durum gerçekten kötü bir başlık etiketi seçimi olmuş demektir. Çünkü bir başlıkta sadece anahtar kelimeler eklenmiştir ve bir niteleyici yoktur.

Daha iyi bir başlık etiketi oluşturmak istiyorsanız sol tarafa anahtar kelimenizi çekin. Sağ tarafa ise işinizi niteleyen bir başlık seçin.

Meta Açıklama Ve İyi Başlık Etiketi Nasıl Kontrol Edilir

iyi bir başlık etiketi nasıl seçilir

Başlık etiketinizin nasıl bir etkide olduğunu görmek istiyorsanız öncelikle google search console aracına gidin. Buradan performans bölümünü tıklayın ve aşağıya inerek bir anahtar kelime seçin. Seçtiğiniz anahtar kelime CTR oranı 4 ve üzeriyse oldukça iyi bir başlık seçmişsiniz demektir. Eğer sıralamaya çalıştığınız ana anahtar kelimeniz % 1 tıklama oranı gibiyse, başlığı ve meta açıklamayı değiştirmeniz gerekiyor demektir.

Eğer buna rağmen sıralamanız oldukça iyiyse o zaman bakmanız gereken farklı metrikler vardır. Hemen çıkma oranı, dönüşüm oranları, ortalama oturum süresi, ortalama sayfa görüntüleme vb.

Meta Açıklaması

meta açıklaması

Meta açıklaması sıralamayı etkileyen en önemli sinyallerden bir tanesidir. İyi bir meta açıklamasına sahip olmak istiyorsanız mutlaka analizinizi doğru yapmalısınız. Meta açıklama, kullanıcıların arama sonuçlarında yardımcı olmalarına olanak sağlar. Bu da daha yüksek tıklama oranlarının daha yüksek sıralamalara yol açacağına işaret etmektedir.

Başka bir önemli SEO metriği kullanıcı sinyalleridir. İnsanlar web sitenize tıkladıklarında, aynı zamanda web sitenizde kaldıklarından emin olmak istersiniz. Bu nedenle nasıl bir içerik hazırladığınızı iyi analiz edin. Kullanıcılara istediği bilgiyi sunun ve kullanıcıların tekrar web sitenizi ziyaret etmesini sağlayın. İyi hazırlanan içerik kullanıcıları sitenize tekrar döndürür. Bu da sıralamada yükselmenize sebep olur.

Kullanıcıları Web Sitenize Geri Getirme

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları sitenize geri getirmek çok önemli bir kavramdır. Bunu yapmak istiyorsanız bir kullanıcı datası oluşturmalısınız. Örnek vermek gerekirse; kullanıcılara ücretsiz bir veri sunun ve bunu yapmak için mail verileri oluşturun. Kullanıcı mail datanıza kayıt olur ve siz ona istediği şeyi yollarsınız. Böylece kullanıcının aktif bir datasına ulaşmış olursunuz. Bu kullanıcıyı artık web sitenize tekrar getirmek sizin elinizdedir.

Kullanıcı Metrikleri

Nasıl eklentiler oluşturabileceğinizi anlayarak kullanıcı metriklerinize odaklanmanız önemlidir. Bu eklentileri kullanıcı etkileşimi yoluyla alaka düzeyinizi arttırmaya devam etmek için kullanabilirsiniz.

İnsanların web sitenizi arama şekli ve markanızla etkileşim kurma biçimleri günümüzde artık backlink ve bağlantılar yoluyla değildir. Otorite açısından bunu oluşturmanın en iyi yolu marka bilinirliğinizi arttırmaktır.

Bunu inşa etmenin en iyi yolu, trafiğinizi yakalayıp içeriğinizi kullanıcılara yeniden pazarladığınız bir çeşit sistemdir. Hedef kitlenizi yakalayıp bunu pazarladığınız zaman iyi bir konuma sahip olma şansını elde edersiniz.

Analytics Optimizasyonu

analiytics optimizasyonu
analiytics optimizasyonu nasıl yapılır

Yayınladığınız sayfalarınız hakkında bilgi edinmek için analytics sayfalarını kontrol etmenizde fayda var.
Yapabilecekleriniz için ve nasıl performans gösterdiklerini görmek için yapmanız gereken adım adım google analytics verilerine gitmeniz, davranışlar bölümüne gitmeniz ve site içeriğine gitmeniz, ardından açılış sayfalarınıza gitmeniz ve sıralamaya çalıştığınız yeni sayfalar olan sayfaları tıklamanız gerekmektedir. Hemen çıkma oranı, dönüşüm oranları, ortalama oturum süresi, ortalama sayfa görüntüleme gibi durumları göz önünde bulundurarak sayfanızı tekrar optimize edebilirsiniz.

Eğer sayfalarınız yeniyse bu verilere bakmadan önce yaklaşık 2-4 hafta beklemenizi tavsiye ederim.

SERPS’de Düzgün Sıralama

Dışarı çıkmak ve tekerleği yeniden icat etmeye çalışmak yerine, daha fazla ve daha uzun içeriğe, daha iyi anahtar kelime yoğunluğuna ve daha iyi bağlantılara sahip olmalısınız. Aksi halde rakiplerinize göre daha iyi sıralama yapacağınızı düşünmek doğru olmaz.

Sıralamayı yükseltmenin daha iyi bir yolu, rakiplerin neler yaptığını ölçümlemek ve onu geliştirmek için neler yapabileceğinizi yorumlamak ve analitik yollarla daha iyi analiz nasıl yapılır araştırmaktır.

Bu üç soruyu cevaplarsanız, en iyi SEO’cu siz olacaksınız.

Anahtar Kelime Araştırması

anahtar kelime araştırması ahrefs nasıl yapılır
anahtar kelime araştırması ahrefs

SEO hakkında bir bilginiz yoksa ve anahtar kelime ile aranız çok kötüyse yapmanız gereken tek şey bir an önce sıralama alabileceğiniz anahtar kelimeleri tespit etmek.

Bunun için yapmanız gereken tek şey, Ahrefs’e veya Semrush’a ya da size anahtar kelimelerin ne kadar zor olduğuyla ilgili bir tahmin verecek bir araca abone olmaktır. Ahrefs gibi araçlar yüksek paralar ile satılmaktadır. Eğer bu tarz araca erişiminiz yoksa bana iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. Sizin için ücret almadan anahtar kelime araştırması yapacağım.

Anahtar Kelime Zorluğu

anahtar kelime zorluğu nasıl
anahtar kelime zorluğu ahrefs

Anahtar kelime zorluğu temelde bu aramanın o alana ve o sayfaya yönlendiren bağlantıların miktarına göre ne kadar rekabetçi olduğunu söyleyen bir metriktir. Biliyorum Google sıralamalara etki eden büyük faktör bağlantılardır ve bu bağlantılar arama kelimesinin zorluğunu açığa çıkarmaktadır. Yapılan yanlışlardan birisi sürekli bağlantı almaya çalışmaktır.

Zamanlarımı bağlantılar oluşturmak için harcamıyorum ama insanların doğal olarak bana bir şekilde bağlantı vermesini sağlıyorum.

Anahtar kelimelerinizi seçin ve bir analiz aracına gidin. Seçmiş olduğunuz kelimeleri zorluk derecesine göre filtreleyin. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra iyi bir içerik hazırlayın ve yukarıda verdiğim tüm metrikleri göz önünde bulundurun. Başarıyı yakalayacağınıza emin olabilirsiniz.

Google Analytics ve Search Console ile İlgili Temel Bilgiler

Web sitenizde dönüşüm izlemeyi ayarlamak isteyebilirsiniz. Çünkü dönüşümleri ölçmenin bir yolu analiyticsdir. Hedef anahtar kelimelerinizi kontrol etmek ve dönüş oranları gibi bir çok metrikleri kontrol etmek sizlere web sitenizi yapılandırma hakkında bir çok ipucu verir. Analytics üzerinden web sitenize hedefler belirleyerek analizler yapabilirsiniz.

Hedef Listesi Nasıl Oluşturulur

google analiytics hedef belirleme

En çok ilgilendiğim şey, sayfalarımın hedef listem için analizler getirmesidir. Hedef listesi oluşturmak için hedefler bölümüne giriyoruz ve buradan hangi hedefi seçeceğinize karar veriyoruz. Ben burada benim iletişim sayfama ulaşanları hedeflemek istedim. Bunun gibi bir çok sonuç oluşturabilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanmanız yeterli olacaktır.

Sonuçta bir dönüşüm elde ediyorum ve bunu sayfa içeriğimde> Davranış> Açılış sayfaları’na giderek ölçebilirim ve bu sayfaların farklı hedeflerimden nasıl performans gösterdiğini görebilirim.

Sayfalardaki Hedefleri Ölçme

analiytics sayfadaki hedefleri ölçme

Sayfadaki kullanıcıları ölçme gerçekten önemlidir. Çünkü düşük dönüşüm oranlarınız varsa ne olacağını hedefinizi nasıl optimize edeceğinizi belirleyebilirsiniz. Müşteri web sitelerim için çağrıları ve form gönderimlerini bende bu şekilde ölçüyorum.

Google Analiytics Trafik Verileri

google analiytics trafik verilerine görme

Bakılması gereken en önemli şeylerden birisi de trafik kaynağıdır. Metriklerinizin bu aydan bir önceki aya kadar karşılaştırmasını yaparak tüm trafiğinizi görebilirsiniz, böylece metriklerin yukarı veya aşağı doğru ölçümlerini analiz edersiniz.

Search Console Sıralama Analizi

search console analizi nasıl yapılır

Belirli sıralama metriklerinizi ve gerçek sayfalarınızın bir tıklama açısından nasıl performans gösterdiğini görmek istiyorsanız yeri burasıdır.

Yapabileceğiniz şey rapor açmak, farklı sayfalarınıza bakmak ve nasıl performans gösterdiğini görmektir. Dilerseniz bir önceki aylar ile karşılaştırma yapabilirsiniz ve sonra fikir almaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca hızlı sıralama takibi yapmak istiyorsanız, sadece ortalama konuma tıklayın ve anahtar kelimelere gidin böylece hangi anahtar kelimelerin sıralama değiştirdiğini çok rahat görebilirsiniz.

Sıralamalarınızı ölçümleyerek geride olduğunuz sayfalarda iyileştirme yapabilirsiniz. Bu aracı ben çok kullanıyorum ve istediğim verilere kolayca ulaşabiliyorum.

Tüm bu konular hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz size yardımcı olmaktan gurur duyarım. Bana bir telefon kadar yakınsınız. Benimle iletişim kurmanızı sabırsızlıkla bekliyorum. Aklınıza takılan soruları yorum yolu ile sorabilirsiniz. Kısa sürede dönüş yapacağıma emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı