SEO

Başarılı Bir SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

2021’de Başarılı Bir SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

SEO öldü mü? Aksine canlı ve iyi durumda. Google ve diğer arama motorlarında meydana gelen tüm değişiklikler her zamankinden daha önemli. Bununla birlikte, SEO stratejisinin internet ve Google’ın ilk günlerinden bu yana önemli ölçüde değiştiği doğrudur. Bununla birlikte, Eskiden yaptığınız SEO stratejisi 2021 ve sonrasında işe yaramayabilir. Burada Google’ın algoritmasındaki son değişiklikleri ve Rank Brain’i tanıttıktan sonra 2021 için etkili strateji yöntemini anlatacağım.

İçerik Her Şeydir

Her şeyden önce, doğru zihniyete sahip olalım: çoğu gri ve siyah şapka SEO taktiği 2021’de artık çalışmıyor. Hem Google hem de kullanıcılar daha akıllı hale geliyor: Çeşitli algoritma güncellemeleri ve özellikle Rank Brain güncellemesi ile Google çeşitli gri şapka taktikleri anlamlandırdı ve tamamen işe yaramaz hale getirdi. Bu taktikler ile devam edenler ceza alacaktır.

Bir şekilde bu gri veya siyah şapka taktikleri ile sonuç alabilseniz bile, ziyaretçi içeriğiniz yüksek kalitede değilse bunu tanıyacak ve böylece herhangi bir dönüşüm elde edemeyeceksiniz. Ayrıca, yüksek hemen çıkma oranınız veya düşük bekleme süreniz varsa (diğer UX faktörlerinin yanı sıra), Rank Brain güncellemesi sitenizi SERP’den düşürecektir

Gerçekten alakalı ve değerli içerik üretmenin yanı sıra SEO başarısının kısa bir yolu yoktur. Bu şekilde, Google’ın hedefi ile birlikte yürürüz: İnterneti değerli bilgiler donatarak herkes için daha iyi bir yer haline getirmeliyiz.

Bugün SEO için içeriğin artık sadece anahtar kelimeler için optimize etmekle ilgili olmadığı gerçeğini de dikkate almak önemlidir.

Peki, en iyi SEO sonuçlarını almak için içeriğimiz hakkında ne yapmalıyız? İzlenmesi gereken en iyi uygulamalar bazıları ise şunlardır:

1. Optimizasyon Planlama Süreci

Öncelikle herkesin yaptığı hatayı yapmayın. Sadece bağlantılar ekleyerek ve anahtar kelimeler için optimize etmek amacıyla içeriğinizi körü körüne yazmayın.

Bunun yerine, içerik stratejinizi SEO’yu göz önünde bulundurarak planlayın. Dikkate alınması gereken iki ana konu vardır: nişinizle alakalı arama sorguları / anahtar kelimeler ve bu sorguları ararken kullanıcının arama amacını anlamak.

 • Anahtar kelime araştırma amacıyla SEMRush veya Ahrefs gibi çeşitli araçları kulanın. Kullanmak oldukça basittir.
 • Hem markanızla hem de kitlenizle alakalı anahtar kelimeler bulun
 • Yeterince yüksek arama içeren, ancak yönetilebilir rekabete sahip anahtar kelimeler bulun
 • Bilgilendirici bir içeriğe genişletilebilir anahtar kelimeler bulun
 •  BuzzSumo ve Ubersuggests gibi araçlar, anahtar kelime araştırma alanında bulduğunuz anahtar kelimelere göre, nişinizde trend olan içerikleri bulmanıza yardımcı olabilir. Bazı anahtar kelime araştırma araçları da bu konuda yardımcı olabilir.
 • Her bir anahtar kelimenin arkasındaki arama amacını anlayın. İçeriğiniz bu arama amacına cevap vermeye ve okuyucunun amacına göre belirli bir görevi tamamlamasına yardımcı olmalıdır. Bu nedenle, daha uzun içerik (1000-1500 kelime ve üstü) genellikle daha iyi sıralanır, çünkü okuyucuya daha fazla bilgi sağlarlar.

İçeriği SEO için optimize ederken burada en önemli kısım hedefinizin Google’ın kullanıcı kitleye daha fazla değer sağlama misyonuna uymak olduğunu hatırlamaktır. Arama motoru algoritmasını memnun etmeye çok fazla odaklanmayın, ancak insan okuyucularınız için alakalı, bilgilendirici içerik sunmaya odaklanın.

2. Uygun UX Uygulamaları

İçeriğin yapısı, uygun dilbilgisi doğruluğu ve sayfanın genel düzeni, kitlenin içeriğinizi nasıl kullandığını etkiler. Okuyucu düzgün bir şekilde içeriğiniz ile iletişim kurmuşsa bir sıralama sinyali olan bekleme süresini ve içeriğinizi paylaşma olasılığını artıracaktır. Bu ise size daha fazla geri dönüş sağlayacaktır.

Bu konu hakkında belirlenmiş kurallar olmasa da, deneyimlediğim bazı durumlar şunlardır:

 •  İçeriğinizi kanıtlayın ve herhangi bir yazım hatası ve dilbilgisi hatası içermediğinden emin olun.
 • Basit ve teknik diller arasında doğru dengeyi bulun.
 • İçeriğinizin düzgün yapılandırıldığından emin olun: kısa paragraf, gerektiğinde madde işaretleri ve numaralandırmalar, kalın metinler, vb. kullandığınızdan emin olun.
 • Alt başlıkları kullanımını fırsata çevirin ve anahtar kelimeleri doğal olarak ekleme fırsatı olarak kullanın.
 • Saygın sitelere bağlantı verin ve mümkünse kendi içeriğinize bağlantı verin. Ayrıca, içerikte bahsettiğiniz tüm gerçekleri iki kez kontrol edin.

3. Anahtar Kelime Optimizasyonları

Günümüzde anahtar kelimeler için optimizasyon yapmak, içeriğinizi anahtar kelime doldurma ile ilgili değildir. Anahtar kelime yoğunluğunun doğru yüzdesi için belirlenmiş bir kural olmasa da, en iyi yaklaşım içeriğinizi düzeltmek ve bunun yeterince doğal olup olmadığını görmektir.

İçeriğinizi anahtar kelime yoğunluğu için analiz etmenize yardımcı olabilecek çeşitli araçlar vardır, ancak net bir fikir birliği yoktur. Anahtar kelimelerinizi doğal olarak kullanmaya odaklanın ve anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeler kullanın.

 • Anahtar kelimeleri içeriğin gövdesinde doğal olarak ve bunların değişkenlerini kullanın. Bu yön hakkında çok fazla düşünmemek ve sadece konu hakkında doğal olarak yazmak en iyisidir. Hedef anahtar kelimenizi içeriğin başına ve sonuna ekleyin.
 • Anahtar kelimeleri ( LSI anahtar kelimelerini) doğal olarak başlık, URL ve resim metninde kullanın.

Ana fikir yukarıdakine benzer: Gerçek okuyuculara değer katmaya odaklanarak doğal olarak yazın. Ayrıca, üst düzey rakiplere içeriklerine nasıl yaklaştıklarını (yapı, yazma stili, görüntü kullanımı vb.) Kontrol edin. Onlardan daha iyi olmayı hedefleyin ve hedef anahtar kelimede bu şekilde daha üst sıralarda yer alacaksınız.

Anahtar kelime optimizasyonlarını aşağıda kendi bölümünde daha ayrıntılı olarak tartışacağız.

SERP’in İlk Sayfasını Analiz Edin

Google’ın SERP’si (Arama Motoru Sonuçları Sayfası) yıllar içinde önemli ölçüde değişti. Gerçek şu ki, hedef anahtar kelimenizde ilk sırada yer almak artık eskisi gibi kolay değil.

Anahtar kelimelerin% 40’ından fazlası ücretli reklamın hemen altında yer almaktadır. Ayrıca #1 sıranın üzerinde sıfır konumu olarak isimlendirdiğimiz bölgede en iyi sonuç olarak zengin snippet’ler yer alıyor.

zengin (Rich) snippet örneği

Ayrıca, artık en üstteki organik sonucun üzerinde yer alan “Kullanıcılar bunları da sordu” kutusu da yer almaktadır.

kullanıcılar bunları da sordu örneği

Dikkate alınması gereken şey, bir şekilde zengin snippet olarak veya ” Kullanıcılar bunları da sordu ” bölümünde bulunabilseniz bile, sitenizin tıklanmasını garanti etmemesidir. Zengin bir snippet kullanıcının siteyi tıklayıp ziyaret etmeden gerekli bilgileri alabilmesi için tasarlanmıştır. Yine de, iyi bir markalaşma fırsatı sunuyor.

Peki, bu ne anlama geliyor?

 • Zengin bir snippet olarak öne çıkarılmak, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir, elbette bunu takip edin. Örneğin, yerel bir işletme iseniz,yerel SEO hizmetleriyle (ayrıca bana yakın yerel sorgular için zengin bir snippet) Google Harita sonuçlarının ilk 3’üne girmek dönüşüm oranını önemli ölçüde artırabilir.
 • Ahrefs gibi anahtar kelime araştırma araçları, yüksek organik tıklama oranına (TO) sahip anahtar kelimeleri analiz etmenize yardımcı olabilir. Çoğu durumda, bunlar zengin özellikli snippet’lere sahip olmayan anahtar kelimelerdir ancak, konu snippet’ler olduğunda organik TO’nun yüksek kaldığı durumlar da vardır. Bunlar hedeflemeniz gereken anahtar kelimelerdir.

Öne çıkan rich snippet’lerde sıralama, normal SEO’dan çok farklı bir yaklaşım gerektirir ve kendi başına derin bir konudur. Rich snippet optimizasyonları gerçekleştirmek istiyorsanız bu konuda başarı sağlayan sitelerin içerik yapısını incelemeniz gerekiyor.

Farklı ve İyi Olun

SEO’nun ana hedefi, hedef anahtar kelimelerinizi sıralamak (veya öne çıkan snippet’leri almak). Ancak, anahtar kelime ne kadar değerli olursa, o kadar fazla rekabetiniz olur.

Sıralamak için bu rakipleri yenmelisiniz ve deneyebileceğiniz iki ana yaklaşım bulunuyor:

 • En iyi olun: diğerlerinden daha büyük, daha bilgilendirici, derinlemesine içerik oluşturun
 • Farklı olun: benzersiz bir bakış açısı kazanın ve yeni fikirler üretin vb.

Mesele şu ki, çoğu durumda farklı olmak daha kolay yaklaşımdır. Rakiplerinizden her zaman on adım önde olmanız gerekiyor. Daha fazla daha derin içerikler oluşturun. Siz bunu yapmakta geç kalırsanız rakipleriniz içeriklerini güncelleyebilir ve siz bir adım daha geriye gidersiniz.

Örneğin, “en iyi SEO araçları” gibi anahtar kelimeler için muhtemelen ilk sayfada 10-30 araç listeleyen içerikleri görebilirsiniz. İşte o zaman siz 20 araç listeleyen başka bir içerik geliştirmeniz gerekiyor. Bu durumda, rakiplerinizle rekabet etmek her zaman daha fazlasını kullanıcılara vermeniz gerekiyor.

Diğer yandan, gerçekten çok az da olsa farklı bir şey sunabiliyorsanız daha iyi rekabet edebilir duruma gelebilirsiniz.

Benzersiz olmak, içeriğinizin paylaşılmasını ve bağlantılandırılmasını sağlamak için daha yüksek bir şans olduğu anlamına gelir; bu da bize bu değerli gelen bağlantıları verecektir.

2021 Yılında Link İnşası

Geri bağlantılar 2021’de hala en önemli sıralama faktörlerinden biridir. Ancak, son yıllarda birçok şey değişti.

Bununla birlikte tüm değişiklikler bir olaya yol açar: Google şimdi geri bağlantılarınızın kalitesini ve alaka düzeyini belirleme konusunda daha akıllıdır. Peki Neleri kontrol ediyor?

 • Miktar üzerinden kalite: geri bağlantılarınızın kalitesi miktardan daha önemlidir. Yani, sektörünüzdeki yetkili sitelerden gelen bağlantılar daha değerli olarak değerlendirilecektir.
 • Alaka düzeyi: bağlantınız yüksek kaliteli bir kaynaktan geliyor olsa bile, site nişinizle ilgili değilse herhangi bir değer getirmez ve aslında sizi cezalandırır. Örneğin, dijital bir pazarlama sitesiyseniz ancak içeriğinize spor ile ilgili bir siteden bağlantı alırsanız bu durum sitenizi sıkıntıya sokar.
 • Sıklık: Herhangi bir zamanda çok fazla bağlantı alırsanız (ancak içeriğiniz viral olmaz veya yüksek trafik almazsa) Google sizi cezalandırabilir.

Bu nedenle, her ay yüksek kaliteli, ilgili kaynaklardan 2 ila 3 geri bağlantı (Backlink) oluşturmanız gerekir.

İşte bu başarıyı elde etmek için hala etkili olan bazı yöntemler:

1. İçeriğinizi Backlink Verilebilir Hale Getirin

Daha fazla geri bağlantı almanın en iyi yolu aslında çok yüksek kaliteli veya benzersiz bir içeriğe sahip olmaktır (yukarıda tartışıldığı gibi). Örneğin rehberiniz çok derinlemesine, eksiksiz ve bilgilendirici ise birileri sonunda bağlantı kuracaktır.

Bununla birlikte, içeriğinizin paylaşılabilirliğini artırmanın yolları vardır, örneğin:

 • Birçok kişi veri için alıntı yaparken diğer sitelere bağlantı verir. Verileri ve olguları dahil etmek (örneğin, araştırma sonuçları veya vaka çalışmaları) bağlantıyı artırabilir.
 • Birçok kişinin içeriklerinde bahsettiği trend şeyleri veya kavramları bulun ve bu konuda derinlemesine bir içerik yazın. Örneğin, SEO tartışan birçok kişi bağlantı alma hakkında konuşacak ve bağlantı alma hakkında derinlemesine bir rehberiniz varsa sizinle etkileşim kurabilirler.
 • Kullanıcılar zaten en üstte sıralanan sayfaları (en azından ilk sayfada) backlink verme eğilimindedir. Bu yüzden başlangıçta sadece gerçekten iyi içeriğe bağlantı oluşturmaya odaklanmak akıllıca olacaktır. Bu içeriğe (doğal olarak) çok fazla kaliteli geri bağlantı alırsanız diğer sayfalarınıza da etkisi olacaktır.

2. Sosyal İmleme ve Sosyal Medya Pazarlaması

Google, sosyal paylaşımların “gerçek” gelen bağlantılar olarak açıklanmadığını doğrulasa da , Sosyal Medya’da çok fazla paylaşım almak SEO’nuza etki edecektir.

İlk olarak, Rank Brain sayesinde artık bir sıralama sinyali olarak değerli olan sosyal medya sayesinde daha fazla kişinin içeriğinizi okumasını sağlayabilirsiniz. İkincisi, içeriğinizi ne kadar çok kişi görürse, backlink alma şansı o kadar artar. Üçüncü olarak, içeriğinizi sosyal medyada ve sosyal yer imi sitelerinde paylaşmak, içeriğinizin daha hızlı dizine eklenmesine yardımcı olur.

3. Dofollow Linklerine Dikkat Edin

Tam olarak bir bağlantı kurma taktiği değil, yine de bilinmesi gereken önemli bir şey.

İki farklı bağlantı türü vardır: Nofollow ve Dofollow. Temel fark sadece bir nofollow bağlantısının html kodunun arkasında rel = ”nofollow” olduğu bir kodlama etiketi. Bu nedenle okuyucular tarafından ayırt edilemez ancak, Google ve diğer arama motorları için çok önemlidir.

Kısacası, Dofollow bağlantıları bir sıralama sinyali olarak kabul edilir. Fakat Nofollow bağlantı olarak hesaplanmaz.

Nofollow geri bağlantılarınızın olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim? Tarayıcınızda herhangi bir sitenin sayfa kaynağını (özellikle bu durumda size geri bağlantı veren siteleri arayın) görüntüleyin ve ‘rel = nofollow’ kelimesini aramak için (ctrl + f) işlevini kullanın. Herhangi birini bulursanız, bir nofollow gelen bağlantınız var demektir.

nofollow link nasıl bulunur

Ayrıca size yardımcı olabilecek çeşitli araçlar da vardır. Örneğin, bu Google Chrome uzantısı aracında nofollow diye aratırsanız çeşitli eklentileri bulabilirsiniz..

Bununla birlikte, genel olarak, YouTube, Quora, Wikipedia ve Reddit gibi popüler sitelerden geri bağlantılar, genellikle takip etme eğilimindedir. Blog yorumlarından, sosyal medya platformlarından (bir yayına gömülü bağlantı) ve forum yayınlarından gelen bağlantılar da nofollow olma eğilimindedir.

Bu nedenle, dofollow bağlantılarını hedefleyin.

Sayfa İçi Optimizasyon Bölüm 1: İçerik Optimizasyonları

Sayfadaki optimizasyonu iki bölüme ayıracağız: içeriğinizi optimize etme ve sitenizin içerik dışı yönlerini optimize etme.

İlk olarak, içerik optimizasyonu ve açıkçası burada anahtar kelime optimizasyonları hakkında çok konuşacağız.

Bu açıdan üzerinde durulması gereken üç ana şey vardır:

1. Doğal anahtar kelime kullanımı ve anlamsal anahtar kelimeler

SEO için içerik geliştirmede genellikle iki farklı yaklaşım vardır:

 • Tüm anahtar kelimelerinizi önceden planlama ve ardından içeriğinize dahil etme. Genellikle içerik ana hatları, anahtar kelimelerin kullanılacağı kaba bir fikirle önceden geliştirilir.
 • İçeriğinizi doğal olarak yani taslak olarak yazın ve ardından anahtar kelimeleri daha sonra optimize edin.

Her iki yaklaşım da işe yarıyor, biz şahsen ikincisini tercih ediyoruz. Buradaki fikir anahtar kelimelerinizi doğal olarak dahil etmek ve aynı zamanda anlamsal olarak alakalı kelimeleri dahil etmektir.

Eşanlamlıları kullanabilir veya bazı anahtar kelimeleri doğal olarak yeniden arayabilirsiniz. Başka bir yaklaşım da Google aramayı (veya herhangi bir anahtar kelime araştırma aracını) kullanmak ve “… ile ilgili aramalar” veya “benzer anahtar kelimeler ..” özelliğini kullanmaktır. Ayrıca, anlamsal olarak alakalı bu anahtar kelimeleri veya LSI anahtar kelimelerini bulmaya adanmış birçok araç vardır.

Anahtar kelime kullanımınızı optimize etmek için bazı önemli alanlar şunlardır:

 • Başlığınız hedef anahtar kelimenizdir doğal olarak burada kullanın. Mümkünse hedef anahtar kelimeyi önceden kullanın.
 • Başlıklar ve alt başlıklar ile hedef anahtar kelimenizi ve türevlerini anahtar kelimeleriniz ile beraber kullanın.
 • Meta Açıklaması: Bu SERP’de gösterilen snippet olacaktır bu nedenle TO’yu etkileyecektir. Hedef anahtar kelimelerinizi doğal olarak dahil edin ve ilgi çekici olduğundan emin olun.
 • Resimlerin alternatif metin özelliklerinde uygun anahtar kelimeler kullanın.

2. URL Optimizasyonu

URL’niz genellikle Google ve müşterileriniz tarafından görülen ilk şeydir. Optimize ederken hem okuyucu kitlenizi hem de Google’ın arama algoritmalarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Yani, okuyucular için yeterince kapsamlı olduğundan emin olun ancak Google’ın kolayca dizine ekleyebildiğinden de emin olun.

Genel olarak hedef anahtar kelimenizi içeren daha kısa URL’ler daha iyi performans gösterir.

Örneğin;

url yapınızı resityildirim/kategori/seo.html olarak değil de
resityildirim.com/seo/ şeklinde yapılandırın.

3. İç Bağlantı Yapısı

Dahili bağlantı, adından da anlaşılacağı gibi sayfanız alan adınızdaki başka bir sayfayı bağladığında gerçekleşir. Doğru yapıldığında sayfanızın SERP sıralamasını yükseltebilirsiniz.

 • Temel ilke daha yüksek SEO sıralaması / genel otoriteye sahip sayfalardan takviye gerektiren sayfalara bağlantı oluşturmaktır.
 • Bağlantı metni olarak uygun anahtar kelimeler kullanın. Örneğin, kaynak sayfa bir dijital pazarlama içeriği olabilir ve hedef sayfa SEO’yu tartışabilir. Burada “SEO stratejisi” bağlantı metni olabilir.
 • Dahili bağlantı, yukarıda tartışılan URL’lerinizi nasıl yapılandırdığınızla birlikte çalışmalıdır. İçeriğinizi önceden planlayın ve en önemli içeriğinizden en özel konuyu kapsayan ve daha spesifik parçalara bağlantı veren bir bağlantı yapısı planlayın.
 • “İlgili gönderiler” bölümünü otomatik olarak ekleyebileceğiniz çeşitli eklentiler vardır. Dahili bir bağlantı gibi çalışır ancak, ilgili bağlantıların gerçekten ilgili olup olmadığını iki kez kontrol edin.

6 Sayfa İçi Optimizasyonlar Bölüm 2: Teknik Optimizasyonlar

Bu bölüm sitenizi bir bütün olarak optimize etmekle ilgili olacaktır. Buradaki ana hedefler, Google’a sitenizi taratmak ve dizine eklemek için daha kolay bir zaman tanımak ve Google’a hedef anahtar kelimeleriniz için yetkili bir site olduğunuzu algılamasını sağlamaktır.

1. Mobil duyarlılık

Google’ın artık mobil cihazlara uygun sitelere öncelik verdiği bir sır değil. Dolayısıyla, siteniz zaten mobil cihazlara uygun değilse, sıralaması imkansız olmasa bile zor olacaktır.

Başlamak için Google’ın mobil cihazlara uygun test aracını kullanın ve sitenizin mobil cihazlara uygun olup olmadığını kontrol edin. Değilse yapabileceğiniz birkaç önemli adım var.

 • Siteniz WordPress tabanlıysa, temanızı mobil uyumlu bir temayla güncelleyebilirsiniz.
 • Düğmelerinizi ve menülerinizi basitleştirin ve mobil ekranlarda görüntülenebildiğinden emin olun. Daha az kaydırma, daha iyi olacaktır.
 • Form kullanıyorsanız formları mümkün olduğunca kısa yapın ve çok fazla alan eklemeyin.
 • Mobil ekranlarda kolayca görüntülenebilen ve yazması kolay bir arama işlevi ekleyin. Bununla karmaşık gezinme gereksinimini azaltabilirsiniz.
 • Müşteri hizmetlerinin her sayfada kolayca erişilebilir ve açık olduğundan emin olun.
 • Her ne pahasına olursa olsun pop-up’lardan kaçının, hiçbir şey mobil sitelerde bir pop-up’tan daha can sıkıcı değildir.
 • Genel olarak, mobil sitenizdeki metin miktarını azaltın.

2. Hız

Siteniz yüklenemeyecek kadar yavaşsa, hemen çıkma oranını önemli ölçüde etkiler ve bu da SEO sonuçlarınızı etkileyebilir .

“Genel mantık, sayfanızın yükleme hızını 3 saniyenin altında tutmaktır (standart 4G sinyal alımları için). 3 saniyenin üzerindeyse, kullanıcıların% 50’sinden fazlası geri döner.”

Yükleme hızını korumanın iki ana faktörü vardır: genel tasarımınızı basitleştirmek ve teknik faktörleri optimize etmek (kodlama, veritabanı, görüntü sıkıştırma, vb.).

3. Robots.txt dosyasını optimize etme

Robots.txt özünde, arama motorunun tarayıcılarına hangi sayfada dizine eklenmeleri gerektiğini belirten talimatlar vermek amacıyla herhangi bir web sitesinde yer alan basit bir metin dosyasıdır.

Çoğu durumda robots.txt dosyanızda değişiklik yapmanız gerekmez, ancak zaman zaman sitenizin dizine eklenmesini etkileyecek hatalar olup olmadığını kontrol etmek akıllıca olacaktır.

Değerlendirme ve İyileştirmeler

SEO, başarıyı görmeden önce en az bir yıl tutarlı çaba harcamanız gereken uzun vadeli bir oyundur.

Bu nedenle, performansımızı değerlendirebilmemiz ve Google’ın algoritma ve yönergelerindeki değişiklikleri izlerken sitemizi (hem içeride hem de site dışında) optimize etmeye devam edebilmemiz için bir sisteme ihtiyacımız olacak .

 • Bir Google Search Console hesabı oluşturun, sitenizi analiz etmesine ve tüm hataları düzeltmesine izin verin. Bunu düzenli olarak kontrol edin.
 • Google’ın algoritmasında bir değişiklik olduğunda daha fazla dikkat edin. Bu, başlamak için iyi bir yerdir. Genel olarak, SEO ve dijital pazarlama konularını takip ederseniz büyük bir değişiklik olduğunda farkında olacaksınız.
 • Hiçbir içerik gerçekten her zaman iyi değildir. İyileştirme için her zaman yer vardır ve içeriği her zaman yeni veriler ve gerçeklerle güncelleyebilirsiniz. Ayrıca, içerik iyi performans göstermiyorsa yeniden çalışmak isteyebilirsiniz.
 • Rakiplerinizi yakından takip edin bağlantı profillerini, yeni içeriklerini ve genel SEO yaklaşımlarını kontrol edin. SEO’nun bir rekabet olduğunu ve her zaman rakiplerinizin zirvesinde kalmayı hedeflediğinizi unutmayın.

Son Söz

SEO 2021 ve sonrasında ölü olmaktan çok uzaktır. Aslında, zengin snippet’ler, Rank Brain güncellemesi ve diğer birçok değişiklik yoluyla Google’ın kitleye daha fazla değer katma konusundaki mevcut çabalarıyla her zamankinden daha önemli. SEO, birçok SaaS, IT, yazılım, teknoloji ve başlangıç şirketi için ana satış kaynağı ve liderliğini sürdürüyor.

SEO uzun vadeli bir çaba olsa da üretilen sonuçlar da sürdürülebilirdir, burada da uzun süreli bir potansiyel müşteri kaynağı elde edersiniz. SEO çevrimiçi varlığınızı ve güvenilirliğinizi oluşturmanın en etkili yollarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı