Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir? Başarı İçin 20 İpucu

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? Başarı İçin 20 İpucu

Günümüzde en yaygın konulardan biri olan dijital pazarlama kanalları ile ilgili konuşacağız. Bu sayede dijital pazarlamanın önemi hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Aşağıda özetlenen 20 dijital pazarlama ipucu dijital başarı şansınızı önemli ölçüde artıracaktır.

Liste hiçbir şekilde tam değildir, ancak yeni başlayanlar için dijital pazarlamaya iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Çevrimiçi pazarlama başarısı için ipuçlarını incelemeden önce, öncelikle bu terime yeni başlayanlar için dijital pazarlamanın ne olduğunu açıklayayım .

Dijital pazarlama, İnternet ve elektronik cihazlar üzerinden yapılan pazarlamadır .

Üzerinden düşünülmesi gereken bir çok dijital pazarlama konuları vardır, ancak en önemlileri:

  • İnternet sitesi
  • Arama motoru pazarlaması (SEM)
  • Sosyal medya pazarlamacılığı
  • İçerik pazarlama
  • Eposta pazarlama
  • Mobil pazarlama
  • Afiş reklam

Dijital Pazarlama İpuçları

Yukarıdaki gibi, dijital pazarlamanın her bileşeni kendi başına büyük bir bölümdür.

Yine de başarılı dijital pazarlama şansınızı artırmak için her bileşen için en önemli ipuçlarını özetlemeye çalışacağım.

Web Sitesiniz İçin İpuçları

#1 Kendi alan adınızı kullanın – İşletmenizle alakalı bir alan adı satın alın ve markanızı oluşturmak için bu alan adını kullanın.

#2 Bir VPS kullanın – Kendi sanal özel sunucunuz için ayda 20-40 dolar harcamak, elde ettiğiniz faydalara göre çok fazla değildir.

#3 Profesyonel yapın – Web sitenizin yapısı hakkında düşünmek için biraz zaman ayırın ve görünüm ve his verin. Bir web sitesine sahip olmanın amacını belirleyin ve bunun tasarıma yansıtıldığından emin olun.

#4 Hızlandırın – Gereksiz grafikler veya diğer kozmetik öğelerden kaçınarak web sitenizi mümkün olduğunca hızlı hale getirmeye çalışın.

Arama Motoru Pazarlaması İçin İpuçları

#5 SEO için zaman harcayın – SEO bir kez yapılan kapalı bir süreç değil, devam eden bir süreç olarak yapmanız gereken bir şeydir. Bunu yapmanın en iyi yolunun ne olduğundan emin değilseniz, bunu sizin için yapacak profesyonelleri işe alın. Sonuçları hızlı bir şekilde almak için bir SEO uzmanı ile anlaşın.

#6 PPC’ye para harcayın – Tıklama başına ödeme platformları (Google Ads’i düşünün) mükemmeldir, çünkü müşterilerinizi hızlı bir şekilde bulabilir. Dijital pazarlama konusunda ciddiyseniz, ppc aylık bütçenizin bir parçası olmalıdır.

#7 Bing Ads’yi unutmayın – Google Adwords, PPC reklamcılığı için en iyi bilinen sistemdir, ancak daha az bütçeyle iyi sonuçlar alabileceğiniz Bing reklamları da vardır.

#8 Yavaş başlayın ve karlı olun – PPC ile başladıktan sonra, tüm paranızı baştan koymayın, yavaş başlayın, kampanyalarınızı optimize edin ve kârlı hale getirin, ardından bütçelerinizi artırın.

Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

#9 İşletmenizle ilgili sosyal ağlarda varlığınızı oluşturun – Çok sayıda sosyal ağ var ve bunların tümünü kullanmak zorunda değilsiniz. İşletmenizle ve potansiyel müşterilerinizle ilgili olanları seçin ve bunlara yoğunlaşın.

#10 İşletmenizi ve hizmetlerinizi fazla tanıtmayın – Sosyal medya ağları işle ilgili değil, insanlarla ilgilidir, bu nedenle işletmenizi veya hizmetlerinizi fazla tanıtmamaya dikkat edin, bunun yerine sayfalarınıza ve takipçilerinize ilgi gösterin.

#11 Ücretli reklam kullanın – İşletmeniz için sosyal medya takipçilerini edinmek düşündüğünüzden daha zor. İnsanlar diğer insanları ve ilginç sayfaları takip etmeyi sever, böylece sayfalarınızı birçok insanın önüne getirmenin ve yeni takipçiler bulma şansınızı artırmanın en kolay yolu reklamcılığı kullanmaktır.

İçerik Pazarlama İpuçları

#12 İyi ve orijinal içeriğe ihtiyacınız var – Dijital pazarlama içerikle ilgilidir, ister metin, resim, video veya ses olsun, web siteniz ve sosyal medya sayfalarınız için iyi ve orijinal içeriğe ihtiyacınız olsun. İçerik olmadan pazarlama planı gözleriniz ve kulaklarınız kapalı olarak yürümeye benzer.

#13 Çok fazla içeriğe ihtiyacınız var – Online yapmayı planladığınız her şeyde büyük bir rekabet var, bu yüzden onlardan daha iyi ve daha fazla içerik yayınlayarak rekabetten daha iyi performans göstermeye hazır olmalısınız.

#14 Sadece yayınlamayın, tanıtın – İyi içerik yayınlamak çok önemlidir, ancak içeriğinizi tanıtmak ve doğru kişilerin gözlerinin önüne getirmek de önemlidir (bunlar potansiyeliniz olabilecek kişilerdir) ve ayrıca içeriğinizi yeniden paylaşma olasılığı daha yüksektir).

E-posta Pazarlama İpuçları

#15 E-posta hala diğer kaynaklardan daha iyi dönüşüm sağlıyor – Sosyal ağların hakimiyetine rağmen, e-posta hala dijital pazarlama kanallarının çoğundan daha iyi performans gösteriyor. Hedeflenen bir e-posta listesinin, hedeflenen bir sosyal medya kampanyasından daha fazla kâr getirmesi muhtemeldir.

#16 En baştan bir e-posta listesi oluşturun – Şimdi başlıyorsanız, bir e-posta listesinin planlarınızın bir parçası olduğundan emin olun. İnsanlara e-postalarınızı vermeleri için teşvik edin ve onlara spam göndermediğinizden emin olun, ancak onlara yararlı bilgiler gönderin.

Mobil Pazarlama İpuçları

#17 – Duyarlı bir web sitesi yapın – Web sitenizi duyarlı hale getirmek zorunda olmasanız da, duyarlı bir web sitesinin mobil ve masaüstü sürümüne göre daha fazla avantajı vardır . Aslında Google tarafından mobil web sitelerine en iyi yaklaşım olarak önerilmektedir ve dijital pazarlama endüstrisinde de sıcak bir trenddir.

#18 – Mobil uygulamaları unutmayın – Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanın yanı sıra, kullanıcılarınızın ve potansiyel müşterilerinizin Google Play ve Apple AppStore’da aradığını ve indirdiğini unutmayın. Bu mağazalarda bulunmak istiyorsanız, kendi yerel uygulamalarınızı geliştirmeniz ve göndermeniz gerekir.

Banner Reklam İpuçları

#19 – Bazen daha iyidir – PPC müşterilere ulaşmanın en kolay ve etkili yolu olsa da, bazen istediğiniz trafiğe sahip bir web sitesi bulmak ve reklam alanı satın almak için onlarla iletişim kurmak daha iyidir. Bu şekilde orta adamı uzak tutarsınız ve bu hem sizi hem de yayıncıyı mutlu eder.

Dijital Pazarlama’nın başlangıç ​​ve bitiş tarihi yoktur

#20 Fırsatlar sonsuz – Bir PPC veya sosyal medya kampanyasının bir başlangıç ​​ve bitiş tarihi olabilir, ancak dijital pazarlama için yoktur. İşletmenizi İnternet’te tanıtmak için fırsatlar sınırsızdır ve yukarıdaki 20 dijital pazarlama ipucu, her alanda neler yapabileceğinizin sadece kısa bir özetidir. Bu nedenle dijital pazarlama örnekleri saymakla bitmiyor.

Bu konumuzu beğendiyseniz lütfen yorum yapmayı unutmayınız. Aklınıza takılan sorular varsa lütfen çekinmeden iletiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı