E-TİCARET

E-ticaret SEO Kılavuzu Özel SEO Teknikleri

E-ticaret SEO Nedir?

E-ticaret SEO, çevrimiçi mağazanızı arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha görünür hale getirme işlemidir. Kullanıcılar sattığınız ürünleri aradığında, daha fazla trafik elde etmek için olabildiğince üst sıralarda yer almak istersiniz.

Ücretli aramadan trafik alabilirsiniz, ancak SEO maliyeti çok daha düşüktür. Ayrıca, reklam engelleyiciler ve reklam körlüğü ücretli aramanın etkinliğini azaltabilir, bu nedenle aramadan bağımsız olarak optimize etmek istersiniz.

E-ticaret SEO genellikle başlıklarınızı, ürün açıklamalarınızı, meta verilerinizi, dahili bağlantı yapınızı ve arama ve kullanıcı deneyimi için gezinme yapısını optimize etmeyi içerir. Sattığınız her ürün, arama motorlarından trafik çekmek için tasarlanmış özel bir sayfaya sahip olmalıdır.

Ancak, sitenizdeki aşağıdakiler gibi statik, ürüne yönelik olmayan sayfaları unutmak istemezsiniz:

 • Anasayfa
 • Hakkında sayfası
 • SSS sayfası
 • Blog makaleleri
 • Yardım merkezi yanıtları
 • İletişim sayfası

Bu sayfalar için bir anahtar kelime listesi ve alakalı anahtar kelimeler oluşturun. Ubersuggest veya google anahtar kelime planlayıcı gibi araçlar , bir uzun kuyruklu anahtar kelimeyi aramayı ve onunla iyi giden semantik anahtar kelimeleri bulmayı kolaylaştırır.

E-ticaret İçin SEO Neden Önemlidir

Tüketiciler bir ürün veya hizmete ihtiyaç duyduklarında ne yaparlar? Birçoğu Google araması yapıyor. Bilgili kararlar vermelerine yardımcı olacak seçenekler, ipuçları, karşılaştırmalar ve diğer bilgileri arıyorlar.

Web siteniz SERP’lerde görünmüyorsa, nitelikli ve ilgilenen e-ticaret müşterilerine kritik erişimi kaybedersiniz. Ürünlerinizin web’de bir alanı olabilir, ancak bunlar katlanabilir mi?

Burası e-ticaret SEO’sunun devreye girdiği yerdir. Size reklam ödemeden hedef kitlenize ulaşmanın bir yolunu sunar. İnsanları sitenize getirdikten sonra, yüksek kaliteli ürünleriniz, ilgi çekici içerikleriniz ve harekete geçirici mesajlarınızla onları memnun edebilirsiniz.

E-ticaret SEO Stratejisi Nasıl Olmalı

Özellikle yüzlerce ürünle dolu bir web siteniz varsa, e-ticaret SEO büyük bir yük gibi görünebilir. Evet, zaman alabilir, ancak süreci sağlam bir stratejiyle hızlandırabilirsiniz.

 • Sayfalara öncelik verin: Sitenizdeki hangi sayfalar en fazla trafiği alıyor? Onlarla başlayın. Ayrıca, kişilerin belirli bir ürüne veya amiral gemisi ürününe odaklanmalarını istiyorsanız, önce o ürün için optimize edin.
 • Bir iş akışı oluşturun: SEO, çok sayıda özel gereksinimi karşılamanızı gerektirir. Anahtar kelimeler seçmek, meta veriler eklemek, resimlerinize doğru ad vermek, resim alternatif öznitelikleri eklemek ve alakalı anahtar kelimeleri dâhil etmek bu kategoriye girer.
 • Rekabete göz atın: E-ticaret SEO stratejiniz rekabeti aşacak şekilde tasarlanmalıdır. En iyi rakiplerinizin sitelerine bakın ve SEO çalışmalarına göz atın. Sizinkini daha iyi hale getirmenin yollarını belirleyin.
 • CRO ile takip edin: Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) SEO’yu takip etmelidir. Bunun hakkında daha sonra size detaylı bilgi vereceğiz.

Etkili bir e-ticaret SEO stratejisi için daha ayrıntılı talimatlar için okumaya devam edin.

E-ticaret SEO Teknikleri: E-ticaret SEO Stratejiniz İçin Kontrol Listesi

SEO alanında eksik olan e-ticaret siteleri için en iyi ipuçlarına bakalım. İnsanların ürünlerinizi daha kolay bulmasını istiyorsanız, bir e-ticaret SEO stratejisine ihtiyacınız vardır ve listenizdeki her öğeyi kontrol etmek stratejinizi daha etkili hale getirecektir.

Doğru Anahtar Kelimeleri Kullanın

Evet, anahtar kelimeler hala önemlidir. Ürün başlıklarınızı ve açıklamalarınızı bu anahtar kelimeleri aşırı kullanmadan içerikleriniz de geçirin.

Ürün başlığınızda, açıklamanızda, meta açıklamanızda, resim alternatif özelliklerinde ve alt başlıklarında birincil anahtar kelimenizden bahsedin. Gizli semantik dizin (LSI) anahtar kelimelerini serpin. Bunlar, Google’ın sayfanızı bağlamda anlamasına yardımcı olan alakalı anahtar kelimelerdir.

Anahtar Kelime Arama Hacmi, TBM ve Kullanıcı Amacını Analiz Edin

Bir anahtar kelimeyi kullanmadan önce, üzerinde biraz araştırma yapın. Kullanıcıların ne sıklıkta arama yaptığını (anahtar kelime arama hacmi), ücretli reklam alanında (tıklama başına maliyet veya TBM) ne kadar rekabetçi olduğunu ve bu anahtar kelimeyi kullandıklarında kullanıcıların ne aradığını bilin.

Hadi biraz daha yıkalım.

Arama hacmi, belirli bir anahtar kelimenin tüketicilere ne kadar ilham verdiğini gösterir. Yüksek bir arama hacmi daha fazla popülerlik anlamına gelir; bu, söz konusu anahtar kelime için daha etkin aramalar alacağınız anlamına gelir.

TBM, belirli bir anahtar kelimeye göre reklam satın aldıklarında kullanıcıların tıklama başına ne kadar ödediğini gösterir. Yüksek bir TBM, rekabetin arttığını gösterir. Hedef anahtar kelimeniz son derece rekabetçi ise uzun kuyruklu bir alternatif bulmayı düşünün.

Son olarak, kullanıcı amacı, Google’ın arama çubuğuna belirli bir anahtar kelimeyi yazdıklarında ne bulmak istediklerini açıklar. Diyelim ki birisi “ e ticaret seo” yazıyor ve Enter tuşuna basıyor.

Bu kişi e ticaret seo nedir, e ticaret seo teknikleri, n11 seo çalışması, sahibinden seo gibi kullanıcıların en son aradığı ilgili kelimeleri buluyor. Sizde bu durumdan faydalanabilir içeriklerinizi bu kelimeler ile optimize edebilirsiniz.

Rakip Araştırması Yapın

E-ticaret siteniz için yerinde optimizasyonla nereden başlayacağınıza dair hiçbir fikriniz yoksa, rakipleriniz en iyi seçenektir. Özellikle daha büyük rakipler büyük olasılıkla web sitelerini optimize etmek için zaten başlığa koymuşlardır ve sırlarının çoğunu kendi web sitelerinde öğrenebilirsiniz.

Anahtar kelimeler, odaklanmanız gereken şeydir. Özellikle, ana sayfalarındaki anahtar kelimeleri ve en iyi ürün sayfalarını analiz etmek istersiniz.

Bir web sitesinin belirli bir anahtar kelime için optimizasyon yapıp yapmadığını nasıl anlarsınız? Rakiplerinizin başlık etiketlerinde kullandığı SEO başlığını ve açıklamasını görmek için Moz, semrush ve ahrefs gibi ücretli seo araçlarını kullanabilirsiniz.

Ana Sayfa SEO’ya Odaklanın

Ana sayfa genellikle çoğu işletmenin SEO bütçesini ve enerjisini odakladığı yerdir. Kesinlikle web sitenizin optimize etmek için en iyi sayfalarından biri olsa da, kesinlikle odaklanmanız gereken tek şey değildir.

Bununla birlikte, ana sayfanızı iyi bir şekilde optimize etmek için aşağıda ki kuralları uygulayın.

Anasayfa Başlık Etiketi

SEO başlık etiketi, yerinde arama optimizasyonunun en önemli öğelerinden biridir. İşletmenizin adını ve hedeflediğiniz ana anahtar kelime öbeğini içermelidir. Bu başlık etiketini , arama sonuçlarında görecekleri için 70’ten az karakterle ve arama ziyaretçilerine hitap eden bir şekilde yazmalısınız .

Ana Sayfa Meta Açıklama

Bu, anahtar kelime sıralaması kadar önemli olmasa da, ana sayfanızın meta açıklaması, işinizin başlık etiketinin altındaki aramalarda da görünecek 160 karakterlik bir açıklamasıdır. Kullanıcıları web sitenizi ziyaret etmek istemeye teşvik edecek şekilde yazın.

Ana Sayfa İçeriği

Ana sayfanızdaki içerik, ziyaretçilerin işletmeniz ve sunduğunuz ürünler hakkında net ve kısa bir şekilde daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmalıdır. Ziyaretçileri çok fazla bilgi ile aşırı yüklemekten kaçının. En iyi birkaç ürününüzü ana sayfada ve benzersiz satış teklifinizde sunmayı düşünün.

Karmaşık ana sayfalar, arama motorlarının yanı sıra ziyaretçileri de karıştırabilir. Örnekler için, belki birçok farklı kategoride ürün satıyorsunuz. Google, ne sattığınızı ve ürünlerinizle kimleri hedeflediğinizi belirlemek için mücadele edecektir; bu nedenle sitenizin sunduğu ürün ve hizmetler hakkında ayrıntılı bilgi edinin.

Site Mimarinizi Basitleştirin

Mağazanıza ürün ve kategori eklerken, site mimarisinin arama optimizasyonunda önemli bir rol oynadığını unutmayın. Özellikle, ana sayfanızdan ürün kategorilerine ve içinde listelenen ürünlere kadar belirgin bir navigasyon hiyerarşisine sahip olmak istersiniz .

Arama motoru botları, web sitenizdeki sayfalarınızı ve ürünlerinizi, takip edilmesi kolay ve çok derin olmayan net bir iç bağlantı yapısına göre keşfedecektir.

Arama motorları ve ziyaretçiler için temel kural, insanların üç tıklamayla her şeye erişebilmelerini sağlamaktır . Ana sayfadan, web sitenizdeki herhangi bir ürüne ulaşmak için en fazla üç tıklama yapmaları gerekir.

Dahili Bağlantı

Dahili bağlantılar iki ana amaca hizmet eder:

 • Sayfaların birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu göstererek e-ticaret SEO’sunu artırmak
 • Ziyaretçileri sitenizi daha fazla keşfetmeye teşvik ederek sitedeki zamanı artırmak

İlgili ürünlere veya bilgi açısından zengin blog makalelerine bağlantı vermek, e-ticaret SEO’sunu geliştirmeye ve sitenizi derin incelemeler için daha cazip hale getirmeye yardımcı olabilir.

Ürün Sayfalarını Optimize Edin

Ürün sayfaları işletmenizin can damarıdır, bu nedenle enerjinizin çoğunu bunları optimize etmeye odaklamak istersiniz. Birçok e-ticaret mağazası sahibi, her ürün hakkında birkaç satır metin yazar ve bir görüntü veya video ekler.

Google’ın bulabilmesi için ürün sayfalarınız hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız var. Üzerinde çalışmak istediğiniz belirli şeyler olabilir.

Ürün Adı

Ürününüzün adı önemlidir. Çoğu durumda, ürün sayfanızın SEO başlığında ve URL’sinde de kullanılır. Bu nedenle, ürünlerinize ortak bir arama terimi veya anahtar kelime öbeği eklemeyi düşünebilirsiniz.

Örneğin, tişört satıyorsanız , ürün adına “tshirt” veya “tişört” eklediğinizden emin olun. Bu şekilde, anahtar kelime SEO başlığı ve URL’sinde de bulunmalıdır.

Ek bir avantaj olarak, kullanıcılar ürününüzü Facebook veya Pinterest’te paylaştığında, bu anahtar kelime paylaşılan gönderinin başlığında olacaktır.

Görüntü Optimizasyonu

Resimler, ürün sayfanızın önemli bir parçasıdır. Bir an için müşterinizin yerinde olun. Ürünü olabildiğince çok açıdan açıkça gösteren bir siteden, hiç görüntüsü olmayan bir siteden veya küçük ve okunaksız olan bir siteden ürün satın alma olasılığınız daha yüksek mi?

Resimler yalnızca müşterileriniz için değil, aynı zamanda arama optimizasyonu için de önemlidir.

Resimlerinizi arama için uygun şekilde optimize etmek için dosya adıyla başlayın. Ürün sayfalarınıza IMG012.jpg adlı resimler eklemeyin. Bunun yerine, ürün adını ve mavi-kot-pantolon-modeli.jpg gibi ana anahtar kelimeyi kullanın.

Ürününüzle ilgili alternatif görünümleriniz varsa, kullanıcıların aramada bu görselleri ararken kullanacakları anahtar kelimeler ekleyin.

Görsel Ürün Optimizasyonu Arama - E ticaret SEO
Görsel Ürün Optimizasyonu Arama – E ticaret SEO

Ayrıca, resimlerinizi ürün sayfanıza eklediğinizde, resmin ALT metnine ürün adını ve anahtar kelimesini ekleyin.

Sonuç? Artık resimleriniz, yukarıdaki resimde gösterildiği gibi Google Görsel Arama’da veya ek medya gösteriminin bir parçası olarak ana arama sonuçları sayfasında görünme şansına sahiptir.

Video

Ürün sayfanıza video ekleyerek müşterinizin satın alımları konusunda daha güvende hissetmesine yardımcı olun. Video, ürününüzle ilgili (ticari gibi) temel bilgiler, ürünü sonuç almak için kullanma yollarına ilişkin nasıl yapılır videosu veya ürünü kullanan kişilerden referanslar olabilir.

Videoları YouTube gibi ağlarda dışarıda yayınlamak, potansiyel müşterileri ürünlerinizle çekmek ve eğitmek için harika bir yol olabilir.

Örneğin, eğitim amaçlı DIY videoları, ürünlerinizi birleştirerek insanlara nasıl şaşırtıcı bir şey yaratabileceklerini gösterebilir. Bu proje üzerinde çalışma fikrine girdiklerinde, ilgili ürünlerinizi satın alma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Musteri degerlendirmeleri

Müşteri Değerlendirmeleri E- Ticaret SEO
Müşteri Değerlendirmeleri E- Ticaret SEO

Yorumlar, müşterinizin ürününüze olan güvenini artırmanın başka bir yoludur, bu nedenle iyi bir ürününüz varsa onlara izin verdiğinizden emin olun.

Kötü yorumlar da her zaman kötü bir şey değildir. Bir düşünün – harika değerlendirmeleri olan daha yüksek fiyatlı bir öğeye ve so-so incelemelerine sahip daha düşük fiyatlı bir öğeye sahipseniz, insanların daha yüksek fiyatlı öğeyi seçme olasılığı daha yüksektir ve bu da işletmeniz için daha fazla satış sağlar.

SSS İçeriği

Kullanıcılar ürünleriniz hakkında soru soruyor mu? Tabii ki yapıyorlar. Ürün sayfalarınızda ürüne özgü SSS içeriğine sahip olmak , dönüşümlerin anahtarıdır .

Müşterilerin cevaplamadığınız soruları varsa, bu yanıtları bulmak için başka bir yere giderler ve muhtemelen soruları cevaplayan kaynaktan satın alırlar.

Web sitenizde genel bir SSS sayfası olması da iyi bir fikirdir. Web sitenizin güvenliği, gönderimi ve iade politikaları hakkında temel soruları yanıtlamak, alıcı güvenini artırarak daha fazla satışa neden olabilir.

Duyarlı (UX) Tasarım Kullan

Buraya resim gelecek

İnsanlar bugünlerde cep telefonunda önemli alışveriş yapıyor. E-ticaret web siteniz için duyarlı bir tasarım kullanmak, yalnızca daha iyi kullanıcı deneyimi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gelişmiş arama sonuçları da sağlar. Google’ın mobil ilk endeksi, sıralama kolaylığı olarak mobil kullanım kolaylığını kullanır.

Sayfa Yükleme Hızını Azaltın

Sayfa yükleme hızı, hem masaüstü hem de mobil cihazlar için bir sıralama sinyalidir. Sayfalarınız ne kadar hızlı yüklenirse Google sizi o kadar iyi sıralar.

Sayfa yükleme hızını nasıl azaltırsınız? Sayfanızdan mümkün olduğunca fazla sayıda gereksiz öğeyi çıkarmaya odaklanın. Örneğin, çoğunlukla beyaz bir gövde sütununun kapladığı devasa bir arka plan görüntüsü gerekli olmayabilir. Benzer şekilde, e-ticaret işletmenizin kârlılığına katkıda bulunmayan tüm eklentileri veya eklentileri kaldırın.

Görüntü Optimizasyonu

Resimleriniz ne kadar büyük olursa, tarayıcının bunları yüklemesi o kadar uzun sürer. Bir görüntünün boyutunu 1.000 × 1.000 pikselden 500 × 500 piksele düşürürseniz, “ağırlığını” yarıya indirmiş olursunuz. Adobe Photoshop gibi bir programla görüntülerinizi daha düşük kaliteli JPG (JPEG) olarak kaydedebilirsiniz.

E-ticaret SEO için Backlink Oluşturma

Geri bağlantılar, Google’ın sayfalarınızın SERP’lere nerede ait olduğunu belirlemek için kullandığı başka bir sıralama sinyalidir. Yüksek kaliteli sitelerden ne kadar fazla geri dönüşe sahip olursanız, siteniz o kadar otoriter olur.

E-ticaret siteleri için geri bağlantı oluşturmak zor olmak zorunda değildir. Nişinizle ilgili bloglarda misafir gönderisi, bağlantılar oluşturmanın kolay ve beyaz şapkalı bir yoludur. İlgilendiğiniz blogların sahiplerine e-posta gönderin ve potansiyel konuk gönderileri için onlara daha fazla fikir sunun.

En İyi E-ticaret SEO Araçları

E-ticaret SEO stratejinizin çalışmasını istiyorsanız, doğru araçlara ihtiyacınız vardır. Aşağıda, arama motorlarında daha fazla görünürlük sağlamak için sayfa içi ve sayfa dışı SEO’nuzu geliştirmenin yollarını bulmak için en yararlı web sitelerinden bazıları bulunmaktadır.

Ubersuggest

Bu araç, e-ticaret sitenizi hedeflemek için en iyi anahtar kelimeleri izole etmek ve sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olacak alakalı anahtar kelimeler bulmak için oldukça faydalı bir araçtır.

Ürününüzle ilgili bir anahtar kelime yazmanız yeterlidir. Araç, alakalı anahtar kelimeler, TBM, arama hacmi ve daha fazlası hakkında bilgi için web’deki çeşitli kaynakları bulacaktır.

Ahrefs

E-ticaret SEO stratejinizi optimize etmek ve izlemek için Ahrefs’i kullanın . Hem sitenize hem de rakiplerinizin sitelerine geri bağlantı bulmak harika. Birisi rakibinize bağlantı verdiyse, o kişiyi e-postayla göndererek ve bir ilişki kurarak kendi sitenize bir bağlantı oluşturabilirsiniz. Kendi sitesine bağlantı vermeyi teklif edin, ardından kitlenin ilgisini çekebilecekleri yüksek kaliteli yayınlarınızdan birine önerin.

ScreamingFrog

ScreamingFrog, sitenizde kopuk bağlantılar, eksik meta açıklamalar ve yinelenen içerik gibi sorunlar bulmak için mükemmeldir. Bu sorunları tespit etmeniz çok önemlidir. Teknik seo problemlerinizi bu araç ile çözebilirsiniz. Benimde severek müşterilerim için kullandığım bir araçtır. Bu aracı yakında detaylı olarak tanıtacağım.

MOZ

MOZ, anahtar kelimeleri izlemek ve bulmak, bağlantı oluşturma fırsatları bulmak ve rakiplerin sayfa metriklerini analiz etmek istediğinizde ideal bir araçtır. Ücretsiz ve ücretli sürümler vardır, böylece e-ticaret SEO kampanyanızı ne kadar güç kullanmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

SEO’yu neden CRO ile birleştirmelisiniz?

Yukarıda CRO’ya kısaca değindim, ancak dönüşüm oranlarının SEO ile ne ilgisi var? Cevap, tüketicinin e-ticaret ürünlerinizi satın almak için geçmesi gereken iki aşamasıdır.

Kullanıcılar sitenizi (SEO) bulamazsa, teklifleriniz üzerinde dönüşüm sağlayamazlar. Benzer şekilde, dönüşümler için optimize etmediyseniz, dünyadaki tüm ziyaretçiler size satış getirmez.

SEO’yu CRO ile birleştirmek, dönüşümleri artırmanıza ve satış oluşturmanıza yardımcı olacak güçlü bir dizi strateji sunar. E-ticaret giderek daha rekabetçi hale geldi, bu nedenle sitenize ve satış hunisine daha fazla kullanıcı getirmenin yollarına ihtiyacınız var.

Sitenizi ısı haritası, kaydırma haritası ve konfeti raporlarıyla dikkatlice analiz ederek başlayın . Her sayfayı dönüşümler için optimize edebilmeniz amacıyla kullanıcıların sitenizle nasıl etkileşime geçtiğini görüntüleyin. SEO için de optimize ettiğiniz sürece, tutarlı trafik oluşturabilir ve bunların daha yüksek bir yüzdesini dönüştürebilirsiniz.

Sonuç

Birçok e-ticaret sitesi sahiplerine göre bir adım öndesiniz. Kullanıcıları tekliflerinize dönüştürmeden önce sitenize yönlendirmelisiniz. E-ticaret SEO ile başlamak sizi başarıya ulaştırır.

E-ticaret SEO için kontrol listemize bir göz atalım:

 • Doğru anahtar kelimeleri seçin
 • Rakip araştırması yapmak
 • Ana sayfa SEO’suna odaklan
 • Site mimarinizi basitleştirin
 • Ürün sayfalarını optimize etme
 • Duyarlı tasarım kullanın
 • Sayfa yükleme hızını azaltın
 • Geri bağlantılar oluştur

Bu adımları izlerseniz, e-ticaret siteniz arama motorlarında daha iyi sıralanır ve CRO çabalarınız için daha fazla potansiyel oluşturur.

Tüm bu konular için profesyonel bir yardım almayı düşünürseniz. Reşit YILDIRIM sizin için tüm işi üstlenir. İşletmenizin geleceği hakkında detaylı görüşmek isterseniz bana bir mail ve bir mesaj gönderebilirsiniz. Size hemen dönüş yapacağımdan kuşkunuz olmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı