SEO

En Çok Yapılan 7 Mobil Seo Hatası

Web siteleriniz için mobil SEO yapıyor musunuz?

SEO dünyası gerçekten de son birkaç yıldır dünya çapında kullanıcıların değişen arama alışkanlıkları sayesinde büyük değişiklikler yaşıyor.

Google gibi büyük arama motorları yalnızca daha akıllı olmakla kalmadı, aynı zamanda kullanıcılara sunmak istedikleri deneyim türü hakkında daha spesifik hale geldi.

Bugün, kaliteli SEO artık masaüstü ile sınırlı değil. Küresel akıllı telefon kullanımı arttıkça, mobil cihazlarında arama yapan kişi sayısı da artar. Bu nedenle mobil SEO hiçbir ciddi dijital pazarlamacı seo danışmanı tarafından göz ardı edilemez. Bir çok web sitesi sahibi ise mobil seo nasıl yapılır ? Gibi soruları soruların yanıtını aramaktadır. Bu yazımızda en çok yapılan mobil hatalardan yola çıkarak kafanızdaki sorulara yanıt vermeye çalıştık. Sonuna kadar yazımızı okumalısınız bir çok kaliteli bilgi edinmiş olacaksınız.

Güncel mobil istatistiklere bir bakış…

 • İnternet kullanıcılarının% 80’i bir akıllı telefona erişebiliyor.
 • Kullanıcılar sosyal medya zamanlarının% 80’ini mobil cihazlarında geçirir.
 • Akıllı telefon kullanıcılarının% 69’u ihtiyaç olduğunda cep telefonlarında arama yapıyor.
 • Ortalama bir kullanıcı akıllı telefonuna neredeyse 5 saat harcıyor.

Bu istatistikler, insanların mobil cihazlarını oyun, alışveriş, sosyal ağ oluşturma ve elbette çevrimiçi arama yapma gibi birden fazla etkinlik için aktif olarak kullandıklarını açıkça göstermektedir.

Bir mobil pazarlamacı tarafından yapılan araştırmaya göre, bazı popüler markalar organik arama trafiğinin% 30’undan fazlasının mobil cihazlardan üretildiğini görüyor. Elbette bu sayı akıllı telefonların kullanımı arttıkça zamanla daha da büyüyecektir.

Google üzerinden daha fazla kişi tarafından bulunabilmek istiyorsanız önce mobil bir yaklaşım izlemeniz gerekir. Çünkü bu, rekabette önde kalırken değişen trendlere ayak uydurabilmenin tek yoludur.

Ancak, gerçekten doğru anahtar kelimeler için arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek bir konuma ulaşmak için, aşağıdaki yedi mobil SEO hatalarından kaçınmanız çok önemlidir.

Mobil SEO Hataları

Mobil SEO Hatası 1: Yavaş yüklenen sayfalar

Google tarafından yapılan büyük bir güncellemeyle, sayfa hızı mobil aramalar açısından önemli bir sıralama faktörü haline geliyor. Sayfa hızı yalnızca organik sıralamalarınızı iyileştirmek için değil, aynı zamanda ziyaretçilerinizi mutlu etmek ve daha fazlasını elde etmek için de önemlidir.

Buna ek olarak, gözlemlerime göre yüklemenin 3 saniyeden fazla sürmesi durumunda insanların% 53’ünün web sitenizi terk etmekten çekinmeyeceğini gösteriyor. Sayfa terkinin yüksek bir yüzdesinin doğrudan olması, web sitenizin Google’daki sıralamasını ciddi derecede etkiler.

Öncelikle kendinize sorun, bekleten döngü içerisinde açılmasını gerektiren bir web sayfasını mı yoksa kısa sürede yükleyen bir sayfayı mı tercih edersiniz?

İşte web sitenizi hız için optimize etmenize ve herhangi bir mobil cihazda hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamanıza yardımcı olacak 3 basit ama kullanışlı ipucu.

 • Yönlendirmeleri En Aza İndirin

Web sitenizde yönlendirmeler kullanıyor musunuz? Bunları en aza indirmeyi düşünün. Çünkü kullandığınız her yönlendirme sayfa yükleme sürenizi yavaşlatır. Kullanıcılar web sitenize mobil cihaz aracılığıyla eriştiğinde, genellikle güvenilir olmayan ağlarda geziniyorlar. Bu yönlendirmeler sayfalarınızın daha da yavaş yüklenmesini sağlayabilir. Google, yeniden yönlendirme sayısını en aza indirmenizi veya tamamen kaldırmanızı önerir. En sık kullanılan yönlendirme türü 301 yönlendirmesidir (site ziyaretçilerini farklı URL’lere sahip yenilenmiş web sayfalarına yönlendirir). 301’ler çok yararlı olsa da, web sitenizin mobil yükleme süresini de yükseltebilir. Bu yüzden onlardan kaçınmak en mantıklısı olacaktır.

301 yönlendirmede mobil seo etkisi
 • Sunucu Yanıt Süresini En Aza İndirin

Mobil sayfa hızı büyük ölçüde web sitenizin koduna bağlı olmakla birlikte, sunucunuzdan da etkilenir. Sitenizin bir tarayıcının isteğine yanıt vermesi çok uzun sürerse, web sitenizi yavaşlatır. Google, sunucunuzun alınan bir isteğin 200 ms içinde iletim yapmaya başlaması gerektiğini söylüyor. Barındırıcınızın kalitesini artırarak sunucu yanıt sürenizi artırabilirsiniz.

sunucu yanı süresi
sunucu yanı süresi mobil seo etkisi
 • Görüntü Boyutunu En Aza İndirin

İçeriğinizi geliştirmek veya desteklemek için kullandığınız resimler sitenizin genel hızına etki edebilir. Bu nedenle sitenizdeki her bir görüntüyü optimize etmeniz gerekir. En fazla soruna neden olan görüntüleri yoğun şekilde optimize etmeye çalışın. Genel bir kural olarak, yalnızca daha küçük bir sürümünü görüntülerken büyük resimleri kullanmaktan kaçının. Ayrıca, resimlerinizin çözünürlüğünü önemli ölçüde azaltın (kaliteyi etkilemeden), çünkü bunu yapmak boyutu azaltmanıza yardımcı olabilir.

Mobil SEO Hatası 2: Geçiş Reklamları

Google, yakın geçmişte içeriğin mobil cihazlardaki İnternet kullanıcıları tarafından kolayca erişilebildiği sayfaları desteklediğini açıkça belirtti. Aksi takdirde, google sayfalarınızı cezalandırmaktan ve sıralarını kaldırmaktan çekinmeyecektir.

Peki, mobil kullanıma hazır bir web sitesi ne anlama geliyor? Bu, web sitesinin duyarlı bir tasarımla oluşturulduğu ve erişmek için kullandığınız cihaza uyum sağlayabileceği anlamına gelir. Sayfalar ve işlevler, masaüstü sürümü ile aynı şekilde çalışmalıdır. Google web tarayıcıları, elbette Google tarafından değerlendirilecek ve sıralanacak her sayfayı okuyabilmelidir.

Sitenizin mobil SEO’sunun olumsuz etkilenmesini istemiyorsanız, web sitenizde pop-up’ları ve geçiş reklamlarını nasıl kullandığınızı incelemek isteyebilirsiniz. Sitenizde kullanıcının ekranını ele geçiren can sıkıcı pop-up kutular varsa, onları daha kullanıcı dostu hale getirmek için tasarımınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Ya da daha iyisi, bunları tamamen kaldırmayı ve harekete geçirici mesajı başka bir yere almayı düşünün.

Evet, pop-up kutuları bazı web siteleri için harika bir dönüşüm eğilimi gösterir. Ancak, kullanıcı deneyimini etkilememesi için bunları kaldırmak isteyebilirsiniz.

Google’ın ve Bing gibi diğer arama motorlarının kara listesine girmek istemiyorsanız, sitenizdeki geçiş reklamlarını kullanımınızı iki kez düşünmelisiniz.

Mobil SEO Hatası 3: Engellenen Dosyalar

Google’ın web sitenize erişmesini kısmen engellemek, daha iyi sıralamanıza yardımcı olmaz.

Google örümcekleri yolunuzu taramaya geldiğinde, ortalama bir kullanıcı gibi web sitenizden geçebilmelidir. Görüntü dosyalarına ve JavaScript ve CSS gibi önemli komut dosyalarına erişimi kısıtlarsanız, yalnızca görselleri gizlemekle kalmaz, aynı zamanda diğer işlevleri de riske atarsınız.

Bu dosyalar tasarım ve işlevsellik açısından web sitenize çok şey katıyor. Ziyaretçilerinizin erişebildiği halde Google’ın bu dosyaları görmesine izin vermezseniz, istemeden yanlış sinyal gönderirsiniz.

Mobil SEO Hatası 4: Çalışmayan Video İçeriği

 Video pazarlamanın artan önemi ve insanların daha fazla videoya olan talebi sayesinde, bugün çoğu web sitesinin video veya multimedya içeriği kullanması şaşırtıcı değildir. Ancak, web sitenize herhangi bir tür video içeriği eklemeden önce iki önemli şeyi göz önünde bulundurun:

 • Video içeriği web sitenizin yükleme süresini yavaşlatıyor mu?
 • Web sayfanıza gömülü video tüm büyük cihazlarda oynatılabiliyor mu?

Mobil cihazlarda oynatılamayan birkaç video türü olduğundan (ör. Flash gerektiren videolar), herhangi bir video içeriğini gömme konusunda iki kat emin olmanız gerekir. Çalışmayan video içeriği sitenizin mobil deneyimini etkileyebilir, ziyaretçileri rahatsız edebilir ve nihayetinde mobil SEO çalışmalarınızı etkileyebilir.

Mobil SEO Hatası 5: Hatalı Yönlendirmeler

hatalı mobil yönlendirme
hatalı mobil yönlendirme seoya etkisi

Web sitenizi ziyaret eden mobil kullanıcılar, tıpkı masaüstü kullanıcıları gibi harika bir deneyim yaşamayı hak ediyor. Ancak, etrafınıza bakarsanız bunun böyle olmadığını fark edeceksiniz.

“İyi kodlama” yerine “kötü kodlamayı”  seçen birçok web sitesi, kullanıcının isteğini mobil siteye yönlendirmez. Bunun yerine kullanıcı başka bir sayfa arasa bile sitenin ana sayfasının mobil sürümüne yönlendirilir.

En kötüsü, bazı siteler mobil kullanıcıların önemini tamamen görmezden gelir ve hata sayfalarına yönlendirerek siteye bir mobil cihaz aracılığıyla erişemediklerini bildirir. Kendinize sorun, bu mükemmel çalışan bir web sitesi için kabul edilebilir bir kullanıcı deneyimi mi?

Google’ın kullanıcılarına her ne pahasına olursa olsun en iyi deneyimi sunmak istediğini unutmayın. Bu nedenle, arama motoru kötü bir kullanıcı deneyimi sunduğunuz için cezalandırırsa şaşırmayın.

Aşağıda ki yönlendirmeler mobil SEO’nuza zarar vermemesini sağlamak için  çalışabileceğiniz alanlardan bazılarıdır.

 • Mobil kullanıcıları sitenizin masaüstü sürümünü açmaları durumunda sayfanın mobil sürümüne yönlendirin.
 • Kullanıcıları mobil sitenizin ana sayfasına yeniden yönlendirmekten kaçının; sadece onları daha fazla karıştırır. Henüz sitenizin mobil bir sürümüne sahip değilseniz sorun değil. Devam edin ve bunun yerine kullanıcıları masaüstü sürümüne götürün. Bu, sitenizin kullanıcı deneyiminin etkilenmemesini sağlar.
 • Ziyaretçinizin kullandığı mobil cihazdan bağımsız olarak, her cihazda aynı içeriği sunduğunuzdan emin olun.
 • Mobil kullanıcılar sitenizde dinamik olarak oluşturulan URL’ler isterse, aradıkları bilgilere kolayca erişebilecekleri uygun bir mobil URL’ye yönlendirin.

Hatalı yönlendirmeleri algılama söz konusu olduğunda, Google Search Console’dan yararlanabilir ve bunları oradan düzeltebilirsiniz. Tek yapmanız gereken web sitenizin URL’sini girmek ve Google, kötü yönlendirmeleri olan sayfaların listesini size gösterecektir.

Mobil SEO Hatası 6:  Yerel Aramalar için Optimizasyon Yapılmıyor

Günümüzde insanlar trend olan yakınlarındaki ilgi çekici yerleri bulmak için Google’dan yardım istiyor. Mesele şu ki, ilgilenen mobil kullanıcılar sizinle ilgili iş bilgilerini bulamıyorsa, satışlarınızın % 50’sini kaybedebilirsiniz. Bu, küçük işletmeniz için pahalı olduğunu kanıtlayabilecek bir mobil SEO hatasıdır. İster fiziksel adresiniz ister telefon numaranız olsun, potansiyel müşterileriniz mobil cihazlarında bilgilerinizi bulmakta sorun yaşamamalıdır. Pek çok yerel arama gerçekleştiğinde, web sitenizi yerel SEO için optimize etmemek büyük bir sorundur. Ancak bu, mobil kullanıcıları hesaba katarak yapılmalıdır. Çünkü bugün akıllı telefonlarda yapılan yerel aramaların% 18’i 24 saat içinde satın alma eğilimine geçiyor.

Web sitenizin yerel mobil aramalar için gösterilmesini sağladığınızda, daha fazla iş yapma şansını artırırsınız. Örneğin, İstanbul’da hasta arayan bir diş hekimiyseniz, yalnızca hedef anahtar kelimeler için değil, aynı zamanda konumunuz için de optimizasyon yapmanız gerekir. Ayrıca, işletmenizi Google My Business’a kaydederek, daha iyi mobil SEO’ya geçme yolunda olacaksınız. Bu şekilde, sizi doğru zamanda bulmalarına yardımcı olarak daha fazla sayıda potansiyel müşteriye ulaşacaksınız.

google my business
google my business önemi

Yerel aramalarda görünürlüğünüzü artırmak için yapmanız gereken üç şey

 • Yerel Listeleri Güncelle: Birçok kişinin görmezden geldiği yerel SEO’nun bir yönü, web sitenizde güncel bilgilerin listelenmesinin önemidir. Yerel bir varlığı olan her küçük işletme, web sitelerinin doğru bilgilerle güncellendiğinden emin olmalıdır.
 • Daha Fazla Doğrudan Veri Ekleme: Daha ayrıntılı bir Hakkında sayfası oluşturma söz konusu olduğunda, ad, adres ve telefon numarası gibi sitelerde bulduğunuz tipik doğrudan verilerin ötesine geçmeniz gerekir. Bir restoran iseniz, açılış ve kapanış saatleriniz, yemeğinizin fiyatı, teslimat seçenekleri vb. Gibi daha doğrudan veriler ekleyebilirsiniz.
 • Sesli Aramadan yararlanın: Google Android ve Apple iOS’un ilerlemesi ile akıllı telefon kullanıcıları artık sesleriyle arama yapma seçeneğine sahip. Sorgunuzu gerçekten yazarak arama ile karşılaştırıldığında, insanlar sesli aramayı farklı bir şekilde kullanır. Bu nedenle sesli arama için optimizasyon, mobil SEO’nuzdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Web sitenizi yerel arama için optimize ettiğinizde mobil SEO üzerinde önemli bir etkisi olacaktır.

Mobil SEO Hatası 7:  Zengin Snippet İçeriği

Google’da arama yaptığınızda, bazı girişlerin diğerlerinden farklı olduğunu fark etmelisiniz. Daha fazla dikkat çekiyor ve görsel olarak da etkileyicidir.

Zengin Snippet nedir
Zengin Snippet nedir

Eklenmiş bilgileri içeren “farklı” liste, zengin snippet olarak bilinir. Arama motoru sonuç sayfalarının yalnızca web siteleri hakkında temel bilgileri içerdiği günler geride kaldı. Zengin snippet’ler, arama motorlarının arama kullanıcısına daha fazla bilgi vermesine olanak tanır; bu da, belirli bir giriş için (özellikle mobil cihazlarda) tıklama oranını doğrudan etkileyebilir.

Google, alakalı bilgileri otomatik olarak web sitenizden çıkararak ve arama listesini daha zengin hale getirerek zengin snippet’ler oluşturur. Sayfa başlığı, açıklama ve URL’nin yanı sıra zengin bir snippet’te resimler, yıldız derecelendirmeleri vb. Gibi ek bilgiler bulunur.

Dahili bağlantı oluşturma ve başlık etiketlerini optimize etme gibi düzenli sayfa içi SEO taktiklerini uygulamak daha kolaydır. Öte yandan, zengin snippet’lerin uygulanması o kadar kolay değildir, bu yüzden bu sağlam sayfa içi SEO taktiğini uygulayan birçok siteyi görmezsiniz .

Ancak, web sitenizin arama listesine daha fazla bilgi eklemek, hedef kitlenizin dikkatini çekebilir ve bunun sonucunda tıklama oranlarını neredeyse% 30 oranında artırabilir

Bu Mobil SEO Hatalarını Yapmayın

Artık daha iyi biliyorsunuz, bu yüzden mobil SEO ile ilgili yaptığınız hataları nasıl düzelteceğinizi biliyorsunuz. Gelecekte bu hatalardan da kaçınabilirsiniz. Zaten SEO kurulumunuz varsa ve bunu yönetmek için yardıma ihtiyacınız varsa ve sitenizin biraz sıkıntıda olduğunu fark ediyorsanız endişelenmeyin. SEO Uzmanı olarak, tüm SEO ihtiyaçlarınızda size yardımcı olmak için buradayım. Mobilden yerelden aradaki her şeye SEO biliyoruz. Ücretsiz randevu almak üzere bugün bana ulaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı