SEO

Heading (H) Etiketi Nasıl Kullanılmalı

H1, h2 ve h3 etiketi kullanımı hakkında daha fazla bilgi mi arıyorsunuz? Başlık etiketleri hakkında daha ayrıntılı bilgiyi bu yazımızda bulacaksınız. Yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

H1 h2 ve h3 Başlık Etiketleri SEO İçin Neden Önemlidir?

Üstbilgi etiketleri, web sitenizin ne hakkında arama motorlarına iletişim kurmak için kullanıldığından, sayfadaki önemli bir SEO faktörüdür. Arama motorları başlık etiketlerinizdeki anahtar kelimeyi diğerlerinden daha önemli olarak tanımaktadır.  Bu h1’inizle başlar ve h2, h3 ve benzeri için önemini azaltır. Bu etiketler, sayfanızın genel temasını veya amacını desteklemeye yardımcı olur.

Başlık etiketlerinizi kısa kuyruklu ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerle kullanmak önemlidir. Arama motorları sitenizi tararken, başlıkları alır ve kullandığınız anahtar kelimeleri önemli olarak tanır.

H Etiketleri Nasıl Kullanılır?

Üstbilgi etiketleriniz h1, h2, h3, h4, h5 ve h6’ya kadar uzanırken, en çok SEO değerini taşıyan etiketler olduğu için yalnızca ilk üçüne odaklanacağız. Başlık etiketlerinin bir sayfada kendi yerleri vardır ve h1’inizden başlayarak uygun bir sırayla kullanılmaları gerekir.

Önem sırasına göre sıralayacak olursak ilk olarak H1 etiketini kullanacağız. H1 etiketi genelde ana başlık etiketinizdir ve  sayfa da sadece 1 kez kullanılmalıdır. 2. önem arz eden etiketimiz ise H2 etiketidir bu etiketi istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Unutmayın ki sadece önemli anahtar kelimelerini ve türevlerini bu başlıkta geçirin. Daha sonra 3. önem arz eden etiket H3 etiketidir bu etiketi kullanmanız gereken yer ise h2 nin altıdır. Yani h2 başlığınız ile alakalı bir başlık kullanacaksanız bunu h3 olarak kullanmalısınız. Bu durum diğer kalan etiketlerde de öyledir. Gelin bunu bir grafikte görelim daha iyi anlaşmış olacaksınız.

H Etiketi Kullanımı

Yukarıda ki grafikte önem sırasına göre etiketler konu içerisinde geçirilmiştir. Burada anlatmak istediğimiz olay önem sırasına göre etiket hiyerarşisini kullanmanızdır.

H Etiket İçin SEO İpuçları

 • Kısa, iyi eklemlenmiş H2 ile H6 etiketleri yazın.
 • H etiketlerinizde başka etiketler kullanmayın. Örneğin, metni <b> veya <i> gerektirdiğinde
 • kalın veya italik yapmayın. (Microsoft Word ve Pages gibi metin düzenleme programlarına otomatik olarak eklenen tüm stilleri kaldırarak içeriğinizi CMS’nize aktarın. İçeriği bir .txt dosyası olarak aktarmayı düşünün.)
 • Okuyucuları içeriğinizden uzaklaştırmak istemiyorsanız başlık etiketlerindeki bağlantıları kullanmayın.
 • H etiketi siparişlerini okuyucunun anlaması için gerekli olanlar dışında endişelenmeyin. Arama motoru tarayıcılarının umrunda değil.

Sonuç
İçeriğinizi etkili ve işlem yapılabilir hale getirmek için başlık etiketleri optimizasyonu çok önemlidir. Sadece H1 etiketi sayfada 1 kez kullanılmalıdır diğerlerini doğru kullandığınız taktir de istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Kısacası, aşağıdakileri yaptığınızdan emin olun:

 • Bir <h1> etiketi kullanın.
 • <h1> ila <h6> hiyerarşisini unutmayın (Google şu anda çok önemli olmadığını iddia etse de, okuyucular için doğru akışı göstermek önemlidir).
 • Anahtar kelimeleri arama hacimlerine göre başlıklar içinde uygulayın.
 • Başlıkları kısa ve öz tutun.
 • H etiketlerini aşırı kullanmayın.
 • Etiketlerdeki beklenmedik / ekstra sembolleri önlemek için stilleri ve biçim başlıklarını wordpress gibi CMS alt yapılarından yazınızı yayınlamadan önce temizleyin.

Konu hakkında detaylı bilgi verdiğimiz düşünüyorum. Konuyu anlamadıysanız lütfen bu konu altından yorum yaparak bildirimde bulunun. Aklınız takılan soruları sorabilirsiniz, ben sizin için severek cevaplarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı