SEO

Local SEO Rehberi

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO (Local), yerel aramalarda görünmeniz için işletmenizin çevrimiçi varlığını optimize etme eylemidir.

Neden Google Yerel SEO

Bölgesel (Local) arama yapanların yüzde 50’si yerel bir aramadan sonraki 24 saat içinde işletmeleri ziyaret ettiğinden işletmenizin alakalı yerel aramalarda görünmesi önemlidir.

Doğal olarak, bir işletmeyi yerel SEO için optimize etmenin konumla çok ilgisi vardır. Arama motorları, işletmenizin tam olarak nerede olduğunu bilmelidir, böylece birisi bir konum aradığında, arama motoru orada bulunan işletmeleri bulabilir.

Yerel SEO için açık olanı belirtmek için, işletmenizin adının, adresinin ve telefon numarasının (NAP) yerel listeleme dizinleri ile web siteniz arasında tutarlı olduğundan emin olmalısınız.

Örnek Yerel SEO yapılandırması
Örnek Yerel SEO yapılandırması

Yerel SEO nasıl yapılır

Başlık Etiketlerini Optimize Et : Başlık etiketi, içeriğinizden sonraki en önemli ikinci bilgidir. Başlık etiketleri bir başlık biçimindedir ve içeriğinizi açıklayan üst sıralarda anahtar kelimeler içerir. Tarayıcı sekmelerinde ve SERP’lerde görünürler.

URL’lerinizi Yapılandırma

İyi yapılandırılmış bir URL, okuyucuya yalnızca İnternet’teki adresinizi vermekle kalmaz, aynı zamanda sayfayı da açıklar. Örneğin, ana sayfam resityildirim.com’dur. Bir blog adresi için önce blog kelimesini, ardından blogun başlığını eklemek isteyebilirsiniz. İyi yapılandırılmış bir URL şöyle görünür: https://resityildirim.com/seo-uzmani

Resimlerinizi Optimize Edin

Makalenizde daima resimler, tercihen çektiğiniz resimler kullanılmalıdır. Resim dosyası adında anahtar kelimeler kullandığınızdan emin olun. Örneğin, D34443598.jpg yerine oak-tree.jpg, arama motorlarına resim hakkında daha fazla bilgi verir. Resimleri daha hızlı yüklenecek şekilde yeniden boyutlandırın. 25.000 piksel olan bir resme ihtiyacınız yoksa, uygun boyuta getirin. Görüntülerin mobil platformlar için duyarlı olduğundan emin olun. Son olarak, altyazının resminizi yeterince açıkladığından ve arama motoru optimizasyonunun bir parçası olarak içeriğinizle ilgili olduğundan emin olun.

Gezinme Menünüzü Optimize Edin

Gezinme menüsü insanlara sitenizde nerede içerik bulabileceklerini bildirir. Düğmelerin her sayfada kolayca göründüğünden emin olun. Düğmeyi optimize etmenin en iyi yolu, en önemli sayfaları menünün başlangıcına ve sonuna yakın yerleştirmektir. En çok ziyaret edilen sayfalar bir alt menüde olmamalıdır.

Tutarlı NAP Ayrıntılarına Sahip Olun

NAP, ad, adres ve telefon numarası anlamına gelir. Bu ayrıntılar web’in her yerinde aynı olmalıdır. Ne web sitenize koymak da arama motorları tek bir iş olarak saymak böylece sosyal medya ve arama motorlarında yazdırmak aynı şekilde olmalıdır. Ayrıca, arama motorlarının sizi ve konumunuzu bulmasına yardımcı olmak için web sitenizin üstünde ve altında telefon numaranızı ve işletme adınızı ve altta da adresinizi bulundurmalısınız.

İşletme Adı, Adresi ve Telefon Numarası İnternet Genelinde Tek Biçimli Olmalıdır  

NAP Ayrıntıları. NAP ayrıntılarınıza ek olarak, web sitesi bağlantınızın internette de aynı olması gerekir.

Tam Konum Verilerini Özelleştirin

Konum verileri yalnızca potansiyel müşterilerin sizi bulmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda arama motorlarının sayfanızı yerel aramalar için dizine eklemesine de yardımcı olur.

Tüm İşletme Konumlarınızın NAP’sini içeren Bize Ulaşın Sayfası Oluşturun

İletişim sayfasında tüm NAP verileriniz bulunmalıdır ve konum sayfanız olarak kabul edilir. Bkz. Konum Verilerini Tamamlama.

Yapısal Veri İşaretleme

Web sayfanızdaki işaretleme bilgilerini kullanın , ancak yalnızca kullanıcıların görebileceği bilgiler. Arama motorları, sayfanızın ne hakkında olduğunu belirlemeye yardımcı olması için bu bilgileri arar. Örneğin, veri işaretlemesi arama motorlarına seriyi “Vatansever” yerine “Vatansever” demek istediğinizi söyler. En iyi optimizasyon uygulamaları için Schema.org’u kullanın.

XML Site Haritasına Dikkat Edin

XML site haritası, arama motorlarının içeriğinizi bulması ve dizine eklemesi için bir haritadır. Google genellikle büyük sitelerin ve yeni sitelerin site haritaları kullanmasını önerirken, tüm siteler XML site haritalarından yararlanabilir. Tüm sayfaları dahil etmek istemiyorsanız, iletişim sayfanız da dahil olmak üzere her zaman en önemli olanları ekleyin. Ayrıca videolar gibi başka öğeler de eklemelisiniz. Site haritanızdaki URL’lerin içeriği her güncellediğinizde güncellenen tarihleri ​​de olmalıdır.

Kurulum 301 Yönlendirmeleri

Bazen URL’yi web sitenize değiştirmeniz gerekir. Tüketicileri ve arama motorlarını yeni URL’nize yönlendirmek için 301 yönlendirme sayfası oluşturun, aksi takdirde arama motoru sıralamalarınızı kaybedersiniz.

Google My Business Girişinizi Oluşturun / Talep Edin

Google My Business girişi, daha fazla müşterinin sizi bulmasına olanak tanır. Web sitenizde listelendiği gibi bir profil ve NAP ayrıntılarınızı ekleyin.

Google Girişinizde Doğru Veriler Sağlayın

Müşterilerin girişin işletmenize ve web sitenize atıfta bulunduğunu bilmesi için Google girişinizdeki ayrıntıların web sitenizdekiyle aynı olduğundan emin olun.

İşletme Kategorilerini Dikkatle Seçin

İşletmenizi açıklayan en iyi kategoriyi seçtiğinizden emin olun. Bir alt mağazanız varsa, örneğin bir kitapçıda bir kahve dükkanınız varsa, biri kitapçı için, diğeri ise kahve dükkanı için iki farklı giriş yapın. Google işletme kategorileri, Google’ın ve müşterilerinizin “yakınımdaki kitap mağazaları” gibi genel aramalarda sizi bulmalarına yardımcı olur.

Google Web Yöneticilerini Ayarlama

Google Web Yöneticileri, sitenizin arama performansını izleyen bir arama konsolu da dahil olmak üzere daha iyi bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacak çeşitli araçlara sahiptir. Anahtar kelimeler, meta veriler ve daha fazlasında ayarlamalar yapmak için arama konsolunu kullanın.

Google Analytics kurulumu

Web siteleriniz için YG’yi, değerli işletme hedeflerini / dönüşümlerini ve daha fazlasını izlemek için bir hesap oluşturun. Trafiğinizin nereden geldiğini, bir kullanıcının sayfanızda ne kadar süre kaldığını ve daha fazlasını gösterir.

Mobil Uyumlu Bir Web Sitesi Geliştirin

Tüm web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Mesajınızı 300 veya daha az kelimeyle iletin, zengin yanıtlar için içeriğinizi optimize edin ve sayfalarınızın duyarlı olduğundan emin olun.

En İyi İşletme Dizinleri

İşletmenizi en iyi çevrimiçi işletme dizinlerinde listeleyin. NAP bilgilerinizin web sitenizde yayınlanan bilgilerle aynı olduğundan emin olun.

Bing Listesi Oluşturma / Talep Et

Bir Bing listesi oluşturduğunuzda, NAP bilgilerinizin web sitenizde yayınlanan bilgilerle aynı olduğundan emin olun. Birçok kişi Bing’i veya diğer arama motorlarını Google’a tercih eder.

Yelp Listesini Oluşturma / Talep Et

NAP bilgilerini tam olarak web sitenizde olduğu gibi bir Yelp listesi oluşturun.

Diğer Dizinlerde Liste Oluştur / Talep Et

Diğer dizinleri ve arama motorlarını bulun. Kullanıcılar genellikle Google yerine başka bir arama motorunu tercih eder. Seni bulabileceklerinden emin ol. Diğer listelerde olduğu gibi, NAP bilgilerinizin tam olarak web sitenizde yayınladığınız gibi olduğundan emin olun.

Tüm Başlıca Dizinlerdeki Girişleri Kontrol Edin

Bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için girişlerinizi kontrol edin. SERP’lerde nerede bulunduğunu görmek için işletmenizi ad ve anahtar kelimeye göre arayın. Daha iyi bir konum elde etmek için meta verilerde ve anahtar kelimelerde uygun değişiklikleri veya eklemeleri yapın.

Niş Özel Dizinlere ve Sosyal Platformlara Ulaşın

Girişinize ve / veya profilinizi nişe özel dizinlere ve sosyal platformlara eklemek de arama motoru sıralamalarınızı artırır ve potansiyel müşterilerin sizi bulmasına yardımcı olur.

Alıntı Oluşturma

Alıntı, NAP bilgilerinizdir. İlk 50 siteye koyduğunuz ve koyduğunuz alıntıların, bilgileri tam olarak web sitenizde olduğu gibi içerdiğinden emin olun. Nerede ve nasıl listelendiklerini görmek için rakiplerinizin alıntılarını kontrol edin. Zaman içinde alıntılarınızı kontrol edin ve yinelenen alıntıları kaldırın.

Müşteri Yorumları ve Görüşlerine Yer Verin

Müşterilerinizden web siteniz, Google ve büyük platformlar için müşteri değerlendirmeleri ve referansları bırakmalarını isteyin. Müşterinin incelemesinde işletme adınızı ve adresinizi kullandığından emin olun.

Diğer Değerlendirmeler

Sadece birkaç yorum ile durmayın. Müşterileri, yorum ve tanınabilir referanslar bırakmaya devam etmeye teşvik edin.

Web Sitesi İçeriği ve Geri Bağlantı

Web sitesi içeriği oluştururken en iyi anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun. İşletmenizle ilgili, tıklama oranı yüksek olan anahtar kelimelere sığabiliyorsanız, bu anahtar kelimeleri kullanın. İçeriğinizde anahtar kelimelerin doğal göründüğünden emin olun. Diğer web sitelerine sahip kişilerden sitenize bağlantı oluşturmalarını isteyin – bu geri bağlantıdır. Kaliteli geri bağlantıları teşvik edeceğinden doğru ve doğru içerik oluşturduğunuzdan emin olun. Düşük kaliteli geri dönüşler SEO ile size çok yardımcı olmayacaktır.

Yinelenen İçeriği Kaldır

Google, yinelenen içerikten nefret eder ve sayfanızı dizine eklemeyi durdurabilir. Sitenizin, sitenin kendisinde ve diğer sitelerde yinelenen içeriğe sahip olmadığından emin olun. Başka bir deyişle, içeriğinizin intihal görmediğinden emin olun ve bu kişiyi sizin için içerik yazması için sözleşme yapmadığınız sürece asla başka bir kişinin içeriğini yayınlamayın.

Deneyimli Bir Yerel SEO Uzmanı ile İletişime Geçin

Kafanız karıştıysa, bunalmışsanız veya Yerel SEO çabalarınız hakkında endişelenmek için çok meşgulseniz, bana ulaşın . İlk olarak, birlikte çalışmaya uygun olup olmadığımızı belirlemek için burada ki https://www.resityildirim.com/seo-uzmani/  yazımı okuyun . Bunun işe yarayabileceğini düşünüyorsanız, bana bir e-posta iletin veya beni arayın. Yerel rekabetinize hakim olmaya başlayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı