Dijital Pazarlama

Nöro Pazarlama Nedir Avantajları Nelerdir?

Nöro pazarlama, beynin reklam ve markalamaya verdiği yanıtların resmi bir çalışması ve bu mesajların daha iyi yanıtlar elde etmek için geri bildirime dayanarak ayarlanmasıdır. Araştırmacılar, reklam mesajlarına yanıt olarak belirli beyin aktivitesi türlerini ölçmek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) ve elektroensefalografi (EEG) gibi teknolojileri kullanıyorlar. Bu bilgilerle şirketler, tüketicilerin neden kararlar aldıklarını ve beynin hangi bölümlerinin bunu yapmaya motive ettiğini öğreniyor.

Nöro Pazarlama
Nöro Pazarlama

Markalar Nöro Pazarlamayı Nasıl Kullanır

Nöro pazarlama, ürün reklamlarına, ambalajlara, fiyatlara ve kullanım kolaylıklarına ilişkin nöral yanıtların ölçülmesi de dahil olmak üzere bir dizi tüketici araştırma fırsatı için kullanılabilir. EEG kulaklıkları , beyindeki elektriksel aktivitedeki ani artışları izler ve lokalize ederek çeşitli pazarlama öğelerinden etkilenen duygusal durumları değerlendirmek için bir vekil olabilecek gerçek zamanlı sonuçlar sağlar. Araştırmacılar, farklı renklere tepki olarak heyecan veya rahatlama düzeylerini değerlendirebilir. Reklamlar ve web sitesi kullanımı sırasında sergilenen göz bakışlarını izleyebilir, olumsuz kararı azaltmak için farklı ürün ekranlarıyla deney yapabilir, ürün fiyatlandırmasına yanıt olarak beynin zevk merkezindeki etkinliği ölçebilir ve diğer uygulamaların yanı sıra ürün testi sırasında ajitasyon noktalarını belirler.

Nöro Pazarlamanın Kullanımı

Nöro pazarlama, kuruluşun marka konumlandırma ve sadakat oluşturmasına yardımcı olur . Duygular insanların dikkatini çeker ve bu da müşterilerin memnuniyetine veya memnuniyetsizliğine yol açabilir.

Nöro pazarlama ile ilgili başarısızlıkları azaltmaya ve pazarlamanın başarısını olumlu bir şekilde artırmaya yardımcı olur. Pazarlama profesyonellerinin, reklam izlerken beynin hangi bölümünün yanıt verdiğini veya aktif olduğunu anlamak için tarama yaparak beynin ihtiyacını izlemesine yol açacaktır. Bu durum ise pazarlamanın başarılı olmasını etkileyecektir.

Nöropazarlama Örnekleri

Nöropazarlama konusunda örnek vermek gerekirse, “ Pepsi ve coca cola ” meşhur örneğinden bahsedelim. Bu içeceklerin her ikisi de aynıdır, ancak bu iki üründen seçim yapmak için işe yarayan şey, nöropazarlamanın yardımıyla ortaya çıkan marka tercihleridir.  Araştırmacılar, bu ürünlerin her ikisi de benzer olsa da, müşterilerin bir ürünü diğer ürüne göre tüketmek için kullandıklarını keşfetti.

Daha sonra araştırmacılar kültürel etkenlerin, satın alma kararlarını değiştiren ürün algımızı yönlendirdiğini keşfettiler. Bunun üzerine gözü kapalı bir deney yapılır.

Bununla birlikte, gönüllüler hangi içeceği tükettiklerinin farkında olduklarında, tarama beyin aktivitesinin hipokampus orta beyin ve dorsolateral prefrontal kortekste (hafıza ve duygu merkezi olması anlamına gelir) duygusal temelli seçimde kola lehine çevirdiğini gösteriyor. Bağlantı veya nostalji arasında ki seçimde pepsi tadını sevdikleri ortaya çıktı ama bağlamsal olarak marka adı kola da daha ağır basmıştır.

Nöro pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Nöro Marketing
Nöro Marketing

Müşteri davranışının daha iyi anlaşılması: nöropazarlama arasındaki boşlukların doldurulmasıyla, pazarlama araştırması yaparken geleneksel yöntemler kullanılarak bırakılan kör noktaları vurgulamaya yardımcı olan bir araçtır. Bu nedenle, davranışın yanı sıra iç görülerini de anlamaya yardımcı olur.

Nöro pazarlamayı açıklamak, bir müşterinin bir çay içmeyi planlaması ve kafeye ulaştıktan sonra kahve siparişi vermesi gibi bir şeydir.

Nöro pazarlama sadece anket cevapları yardımıyla sağlanan bilgilerden veri elde etmekle kalmaz, aynı zamanda bilinçli sorgulama yerine doğru arzuların belirlenmesinde bilinç dışı zihin yardımından ortaya çıkan göz hareketlerini, yüz ifadelerini, fare imlecinin kaymalarını vb. kontrollü bir şekilde cevaplamaktadır.

Para için bir değer olarak hareket eder: yeni dijital araçlar ve tekniklerle, günümüzde çevrimiçi olarak mevcut olan yazılım araçları sayesinde, iç görü kalitesini sağlayarak araştırmanın fiyatını düşürmede yardımcı olur.

Sonuçların güvenilirliğini artırır: nöropazarlama müşterinin bilinçsiz zihnine ulaşır. Zihin evrensel olarak aynı işlev gördüğü için her müşterinin bilinçaltı zihninde meydana gelen reaksiyonları anlamaya yardımcı olur. Bu tür reaksiyonların yapılmasının analizi ile müşterilerin karar verme modelinin anlaşılmasına yol açmaktadır.

Müşteriler kolayca bilinç durumunda kalabilirler, ancak beyin beynin bilincini kontrol edemediği için yalan söyleyemezler. Ürüne gerçek tepkiler alarak güvenilir verilerin belirlenmesinde çok faydalıdır.

İçeriği fizyolojik reaksiyonlara bağlama: fizyolojik reaksiyonlar ile anların belirli videoları arasında bağlantıların kurulmasıyla. Web sitesi, ambalaj tasarımı vb. İle ilgili unsurlar ve müşterinin tepkisiyle sağlanan duyguların ölçülmesi, olumsuz geri beslemeyi kışkırtan veya şımartmayan parçaları iyileştirmeye yol açar.

Son Söz
Dağınıklığın üstesinden gelmek, günümüz çağında giderek zorlaşan bir durumdur ve pazarlamacılar her zaman bir avantaj sağlamak için farklı yollar aramaktadır.

İnsan duygularının en temel kökenlerini anlamak, bir tüketicinin satın alma davranışını anlamada çok önemlidir.

Nöro pazarlamanın güzelliği, hem giden hem de gelen pazarlama stratejilerinize entegre olma yeteneğidir.

Bir müşteriye sıcak bir içecek sunmak ve satış konuşması sırasında yumuşak bir koltuğa oturtmak gibi şeylerden reklamlarda bebeklerde resim kullanmaya kadar. Bunların hepsi beynimizin bilinçaltında cevap verdiği taktiklerdir.

Çabalarınızı etkileyebilecek pazarlama taktiklerinin bilinmesi, daha az parayla daha iyi sonuçlar almanın en iyi yolu olacaktır! Daha fazla dijital pazarlama konuları için https://www.resityildirim.com/dijital-pazarlama/ sayfamızı ziyaret etmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı