SEO

Paragraf SEO Nedir

Kısa Paragraflar SEO’yu Geliştirir

Paragraf SEO, arama motorlarının içerik konularınızı anlamasına yardımcı olur. Yapay zekaya (AI) dayalı olarak, arama algoritmaları artık içeriği anahtar kelimeler yerine konular için tarıyor. İçeriğinizdeki organize edilmiş konular, konuların tanımlanması kolay olduğundan arama sonuçlarını artırmaktadır. İçeriğinizi paragraf parçaları ile yazdığınızda, içeriğinizin arama yeteneğini artırırsınız.

Konuları birer birer ele alan paragraflar oluşturun. Okuyucuların paragraftan paragrafa geçerken içeriğinizi anlamasını kolaylaştıracaksınız. İçerikteki her konu ayrı bir paragrafa sahiptir. Paragrafların sırasını mantıksal bir akış halinde düzenleyin. Ardından makalenizi, sunduğunuz bilgileri yorumlayan son bir paragrafla sonlandırın.

Okuyucular, anlamlı parçalara bölündüğünde bilgileri anlamayı ve hatırlamayı daha kolay bulur. Paragrafların etrafındaki negatif boşluk, her bir bilgi parçasını tanımlamayı kolaylaştırır. Okuyucular, parçalara ayırdığınızda daha anlamlı bilgileri saklar.

Paragraf SEO Nedir?

Yazılı olarak, bir yığın yönetilebilir bir bilgi parçasıdır. Paragraf kullanmak, kanıta dayalı yazmayı geliştiren bir yöntemdir. Bir paragraf yığını, beş anahtar cümleyle tek bir paragrafta belirli bir konuyu ele alır.

Konu Cümle (TS) – Paragrafın konusuna ilişkin bir açıklama ve bir görüş.

Somut Detay (CD) – Konu cümlesindeki açılış ifadesini gösteren bir gerçek, örnek, kanıt veya alıntı.

Yorum (CM) – Konuyla ilgili bir görüş, içgörü, analiz, yorumlama, kişisel yanıt, duygu, değerlendirme veya yansıma.

Yorum (CM) – Ek yanıt. Bir soruyu yanıtlamak için bu ikinci yorumu kullanın.

Son Cümle (CS) – Paragrafa bir bitiş ve okuyucu için bir his vermek için tek cümlelik bir özet.

Her paragraf parçası, bilgileri anlaşılır ve anlaşılması kolay bir biçimde sağlar. Okuyucu, küçük bilgi parçaları halinde sunulduğunda konu ve destekleyici ayrıntıları hatırlayabilir.

İçeriğinizi Parçalara Bölerek Hazırlayın

İçeriği parçalı yazmak, içeriğiniz için bir taslak hazırladığınızda işe yarar.

  • Okuyucularınızın neyi bilmesini istediğinizi ve içeriğin cevaplaması gereken hangi soruları olacağını düşünün. Her konu belirli bir kullanıcı ihtiyacına hitap etmeli ve sahip olacakları soruyu cevaplamalıdır.
  • Okuyucuların soracağı soruları iyice düşünün, böylece yorumlarınız endişelerini giderir. Bu detay neden önemli? Bir sorunu nasıl çözer?
  • Konuları en önemliden en az önemliye doğru sıralayın. Ardından sıralamaya göre sayfaya yerleştirin. En önemli konuyu sayfanın en üstüne yerleştirin.

Konularınızı önemli bir hiyerarşi içinde ana hatlarıyla belirleyip düzenlediğinizde, içeriğinizi yazmaya hazırsınız demektir. Bir taslağınız ve 5 cümlelik bir yapınız olduğu için yazmayı hızlandıracaksınız.

Paragraflarınız neden çok uzun olmamalı

Düzgün boyutlandırılmış paragraflar, metninizin okunabilir ve taranabilir hale getirilmesinde önemli bir rol oynar. Öyleyse okunabilirlik yönüyle başlayalım . Büyük metinler çok okunabilir değildir ve okuyucularınızı korkutur. Tüm bu makalenin sadece bir büyük paragraf olduğunu hayal edin! Giriş bölümünü bile okumadan muhtemelen sayfadan ayrılırdınız. Paragraflar, metninizi küçük boyutlu ve anlaşılması kolay parçalara ayırmanıza yardımcı olur, bu da okuyucularınızı rahatlatır. Bir paragrafı her bitirdiğinizde, okuyucularınıza rahatlama ve az önce okuduklarını düşünme fırsatı verirsiniz. Bu, metnin tamamını anlamalarına gerçekten yardımcı olur.

Paragraflar ayrıca okuyucuların metninizi daha kolay taramasına yardımcı olur. İnsanlar bir sayfaya geldiklerinde, nadiren makaleyi baştan sona okumaya başlarlar. Metnin tamamını okumak için çok zaman harcamadan önce önce ne bekleyebileceklerini görmek isterler. İnsanlar başlıkları ve her paragrafın ilk cümlelerini tarama eğilimindedir. Metninizi, ele aldığınız konuları yansıtan paragraflara bölerek, insanlar makalenizin ne hakkında olduğunu kısa sürede iyi bir şekilde kavrayabilecekler.

Paragraf SEO’nun Uzunluk kontrolü

Paragraflarınızın uzunluğunu 150 kelimenin altında tutmanızı tavsiye ederiz. Bunu yaparsanız, yeşil bir geri bildirim mermisi alırsınız. Paragraflarınız 150’den fazla ancak 200’den az kelime içeriyorsa turuncu bir madde işareti alırsınız. Madde işaretiyle birlikte paragraf (ları) nızı kısaltma tavsiyesi gelir. 200 kelimeyi aşarsanız, geri bildirim merminiz kırmızı olacaktır. Şimdi ne olacak? Aynı mesajı iletmek için daha az kelime kullanmanız mı gerekiyor? Tüm cümleleri çizmeniz mi gerekiyor? Çoğu durumda cevap hayırdır. Sadece cümleleri silmek, metninizi iyileştirmekten ziyade zarar verecektir. Metninizin yapısına bir göz atmak daha mantıklı olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı